Jak skonfigurować smartfona dla seniora?
Seniorzy coraz chętniej sięgają po smartfony. Zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu korzystają z internetu mobilnego lub aplikacji. Jak skonfigurować smartfona by dobrze służył osobie starszej?
- Martyna Kowalska
- /
- 11 lipca 2022
Smartfon dla seniora
Choć cześć seniorów nadal wybiera proste modele telefonów z dużymi przyciskami i czytelnym wyświetlaczem z dużą czcionką, część zupełnie świadomie przerzuca się na smartfony. Czasem wystarczy skorzystanie z ustawień lub niektórych „launcherów”, by dostosować wygląd interfejsu telefonu do potrzeb osoby starszej.
W tym przypadku wszystko rozbija się o stopień umiejętności obsługi takiego telefonu. Wiadomo, że starsza osoba, potrzebująca aparatu tylko do rozmów, zadowoli się niedrogim urządzeniem z dużymi przyciskami. Trzeba jednak pamiętać, że seniorzy coraz bardziej są świadomymi użytkownikami rozwiązań mobilnych. „Moja mama ma 78 lat i uwielbia muzykę klasyczną. Nałogowo wręcz korzysta z jednej z platform muzycznych oraz brytyjskiej strony VOD. Sama przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez tych usług” – przyznaje pan Karol, pracownik firmowego sklepu jednego z operatorów. Przyznaje, że na co dzień w pracy spotyka się z równie świadomymi klientami. Czasem po 80-roku życia. „Zmieniają się czasy, zmieniają się seniorzy. Moja mama pierwszą komórkę w analogowej sieci kupiła jako 49-latka. Nigdy nie bała się nowinek technicznych i dziś z nich nie rezygnuje” – wyjaśnił.
Jak sprawdzić internet w danej gminie? Nowe narzędzieAnna Malinowska
Konfiguracja smartfonu dla senioraTu jednak nie chodzi tylko o usługi. Czasem smartfon może… uratować życie. Odpowiednio konfigurując dane lokalizacyjne, dzięki urządzeniu z nawigacją, bez problemu możemy namierzyć konkretny telefon. Sprawdza się to w przypadku osób z zanikami pamięci. Bardzo dobre w tym przypadku są także smartwatche. Niektóre z nich mają funkcję wykrywania upadku – bardzo cenną w przypadku osób mieszkających samotnie. W razie upadku, urządzenie wysyła stosowną informację pod wskazany numer. Łatwo można także zadzwonić pod numer 112.
Eksperci przyznają, że odpowiednie skonfigurowanie smartfona dla osoby starszej może być trudniejsze niż w przypadku telefonu dla dziecka. O ile w dla nieletnich użytkowników dostępne są całe pakiety aplikacji np. ograniczających ruch danych lub wykrywających niewłaściwe treści, o tyle w przypadku osób starszych, trzeba opierać się na ustawieniach urządzenia i indywidualnych konfiguracji.
Ustawienie pulpitu dla osoby starszej
Jednym z najlepszych sposobów na konfigurację pulpitu dla osoby starszej jest pogrupowanie odpowiednio dużych ikon i widgetów na poszczególnych kartach. Na pierwszej może być prognoza pogody oraz skrót do najczęściej wybieranych numerów. Na kolejnej kilka używanych aplikacji. Trzecia strona może być poświęcona wiadomościom etc.
Dobrze jest również skonfigurować, jak wspomnieliśmy, możliwość sprawdzania położenia. Nie chodzi o śledzenie seniora, ale możliwość odnalezienia jego aktualnej lokalizacji, wtedy gdy np. nie możemy się z nim połączyć. Można to zrobić przez popularną aplikację Google Maps, jak również przez aplikacje typu „znajdź telefon”. To bardzo ważne rozwiązanie np. dla osób, którym zdarzyły się choćby epizody z utratą pamięci, lub znajdujących się z różnych przyczyn w grupie ryzyka.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.