Oszuści polują na spóźnialskich. Podszywają się pod urzędy skarbowe

Oszuści podszywają się pod serwis podatkowy Ministerstwa Finansów. I proponują komercyjne programy podatkowe.

Oszuści polują na spóźnialskich. Podszywają się pod urzędy skarbowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 kwietnia 2019

E-PIT znów na cenzurowanym. Tym razem oszustów. Po tym, jak Ministerstwo Finansów udostępniło mechanizm, który pozwala automatycznie rozliczać PIT-y, w internecie pojawiło się mnóstwo stron, które podszywają się pod urzędy skarbowe. Jak pisze money.pl, urzędnicy podatkowi ostrzegają przed oszustami. „Witryna urząd.skarbowy.online wbrew nazwie nie ma nic wspólnego ze skarbówką. Próbuje jednak to zasugerować – w lewym górnym rogu znajduje się logotyp Ministerstwa Finansów. Czytelnikowi, który nie przygląda się szczegółom może wydawać się, że jest na rządowej witrynie, ponieważ słowa Twoje deklaracje podatkowe trafią do są napisane mniejszą czcionką.”

Sprawdź także: PIT 2019. Kiedy dostaniesz zwrot podatku

Twój e-PIT

Jak się okazuje, strona urząd.skarbowy.online nie prowadzi do rządowego Portalu Podatkowego, ale jest to po prostu przekierowanie do strony z komercyjnym programem do rozliczania podatków. Choć takie programy są legalne, to dla osób, które rozliczają się np. wyłącznie z umowy o pracę, korzystanie z nich nie ma sensu. Wszystko dlatego, że właśnie jest platforma Twój e-PIT przez MF. Zapytany o sprawę rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek przyznał, że ministerstwo "zbiera i analizuje wszystkie informacje dotyczące stron internetowych, które podszywają się pod MF lub proponowane przez nas usługi, takie jak np. Twój e-PIT".

Program e-PIT wady

Sam program Twój e-PIT nie jest jednak całkiem bez wad. Jak już pisaliśmy w serwisie dziennikprawny.pl  W systemie Twój e-PIT nie da się np. zobaczyć korekt, które wprowadzili urzędnicy. Mimo, że zostały wysłane pocztą.

O błędzie w systemie pisał  „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak informuje gazeta, po zalogowaniu się do usługi możemy zobaczyć nasze zeznania złożone przez "Twój e-PIT", przez usługę e-Deklaracje i w wersji papierowej oraz dokonane przez nas korekty. Nie zobaczymy jednak korekt sporządzonych przez urzędników, choć dostaniemy je pocztą.

>>> PIT 2018 rozliczysz przez urzędnika

>>> Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku

>>> e-PIT a ulga na dzieci

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzają w rozmowie z „DGP”, że problem faktycznie istnieje. Jednocześnie przekonują, że trwają prace, by go wyeliminować.

Problem jest o tyle poważny, że jeśli nie mamy informacji o korektach, które wprowadzili urzędnicy, to jeśli po kilku latach zajrzymy do systemu, może się okazać, że dane tam zawarte nie będą prawidłowe.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!