Ministerstwo zapowiada dotacje z KPO dla małych i średnich przedsiębiorstw

Wyposażenie i rozbudowa kawiarni czy restauracji, rozszerzenie oferty prowadzonego przez siebie hotelu – to tylko niektóre z działań objętych dofinansowaniem w ramach Krajowego Planu Odbudowy. O bezzwrotne dotacje będą mogli ubiegać się właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Ministerstwo zapowiada dotacje z KPO dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Jakub Stasak
  • /
  • 11 kwietnia 2024

Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia?

Zasady naboru do programu ogłosili w Zielonej Górze oraz Krakowie wiceszefowie resortu funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko i Jacek Protas.

Zapowiadając nabór majowy, wiceminister Szyszko poinformował:

„Mamy dobrą wiadomość dla województwa lubuskiego i całej Polski. Chciałbym zapowiedzieć jeden z pierwszych naborów z KPO, który rozpocznie się na początku maja. Będzie opiewał na ponad 1,2 miliarda złotych. Jego adresatami będą małe i średnie firmy z branży HoReCa – ludzie, którzy pracują w sektorze turystyczno-rekreacyjnym”.

Mali i średni przedsiębiorcy popierają zakaz handlu w niedzielę — spotkanie w ministerstwieMali i średni przedsiębiorcy popierają zakaz handlu w niedzielę — spotkanie w ministerstwieJakub Stasak

Podczas swojego krakowskiego wystąpienia o kolejnych szczegółach mówił zaś Jacek Protas:

„Rada Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Do połowy kwietnia tego roku 27 miliardów złotych trafi do Polski. Fundusze z KPO adresowane są do sektorów polskiej gospodarki, które najbardziej dotknęła pandemia COVID-19. W ramach tego planu branża gastronomiczna i hotelarska (HoReCa), a także turystyczna i kulturalna ma szansę na wsparcie finansowe poprzez bezzwrotne dotacje”.

Jakie działania będą dofinansowywane?

Udzielane przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw wsparcie, będzie mogło zostać przeznaczone na unowocześnianie bądź dywersyfikację prowadzonej działalności.

Dofinansowanie ma pomóc w stworzeniu warunków odpowiednich do budowania odporności na wypadek kolejnych kryzysów oraz rozwoju przedsiębiorczości polskich firm.

Importer zafałszowanych produktów konsumpcyjnych z Ukrainy ukaranyImporter zafałszowanych produktów konsumpcyjnych z Ukrainy ukaranyJakub Stasak

Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy mogą posłużyć do sfinansowania działań realizowanych w ramach trzech komponentów:

Inwestycyjnego

• zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług,

• roboty budowlane, w tym budowa nowych linii produkcyjnych, • zakup maszyn i urządzeń wyposażenia,

Szkoleniowego

• podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników,

• unowocześnienie lub rozszerzanie profilu działalności,

Doradczego

• opracowanie modelu biznesowego,

• przygotowanie procedur technicznych.

Otrzymane dotacje mogą ponadto objąć uzupełniająco koszty związane z zieloną transformacją (np. poprawa efektywności energetycznej czy odnawialne źródła energii) oraz z transformacją cyfrową (np. automatyzacja procesów, modernizacja systemów telekomunikacyjno-informatycznych).

Wysokość dotacji

Bezzwrotne dotacje z KPO przeznaczone są dla przedsiębiorstw z całego kraju, które w latach 2020 lub 2021 odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% (liczony rok do roku).

Budżet programu „A1.2.1. Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności w ramach KPO” (potocznie HoReCa) wynosi ponad 1,2 miliarda złotych – kwota powyższa umożliwi wsparcie ponad 2,5 tysiąca podmiotów.

Komisja Europejska zdecydowała — fundusze dla Polski odblokowaneKomisja Europejska zdecydowała — fundusze dla Polski odblokowaneJakub Stasak

Wysokość wsparcia wyniesie od 50 tysięcy złotych do 540 tysięcy złotych, maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych to natomiast 600 tysięcy złotych.

Ważne: Wymagany jest wkład własny, czyli równowartość minimum 10% kosztów kwalifikowalnych.

Realizacja objętych programem inwestycji nie powinna być dłuższa niż 12 miesięcy, przy czym, musi zakończyć się przed 31 stycznia 2026 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!