W Turku powstanie nowoczesna ciepłownia geotermalna za ponad 90 mln złotych

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w spotkaniu, którego głównym celem było podpisanie umowy na budowę ciepłowni geotermalnej w Turku. Całkowity koszt inwestycji to ponad 90 milionów złotych, z czego ponad 73 miliony stanowić ma dofinansowanie, przyznane w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Turku powstanie nowoczesna ciepłownia geotermalna za ponad 90 mln złotych
  • Jakub Stasak
  • /
  • 12 kwietnia 2024

Proces transformacji energetycznej w toku

Analizowana inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 roku – umowę na budowę ciepłowni podpisali: prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Turku Michał Wypiór oraz prezes, będącej głównym wykonawcą projektu, Inżynierii Rzeszów S.A. Grzegorz Król.

Podczas swojego wystąpienia szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreślała:

„Jeżeli mamy przejść przez proces transformacji energetycznej, to nie da się ukryć, że państwo jest tym podmiotem, który musi podawać samorządom rękę, bo często inwestycje, które należy podjąć, wykraczają poza możliwości podmiotów. Rozwój ciepłowni geotermalnych to obszar, który w niektórych miejscach będzie doskonałym uzupełnieniem całego procesu transformacji energetycznej. Jest to gałąź, którą będziemy w Polsce rozwijać”.

Ministerstwo zapowiada dotacje z KPO dla małych i średnich przedsiębiorstwMinisterstwo zapowiada dotacje z KPO dla małych i średnich przedsiębiorstwJakub Stasak

W spotkaniu wziął udział także wiceminister Krzysztof Galos, główny geolog kraju, który z kolei zauważył:

„Turek i ten rejon pod względem geologicznym ma szczęście, bo występują tu wody geotermalne o odpowiednich parametrach do wykorzystania gospodarczego i to nie tylko energetycznie. To się potwierdziło w czasie wykonania pierwszego otworu. Woda ma korzystne parametry, jeśli chodzi o temperaturę — rzędu 78 stopni”.

Pozyskana z geotermii energia ma docelowo zaspokajać około 40% zapotrzebowania miasta na ciepło, co przyniesie ze sobą nie tylko zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale również znaczną redukcję wysokości opłat, jakimi obciążani są mieszkańcy.

Aktualnie aż 60% kosztów stanowią bowiem opłaty emisyjne.

Przedsięwzięcie obejmować będzie trzy elementy:

• wykonanie otworu geotermalnego Turek GT-2 – otwór chłonny/zatłaczający,

• budowę rurociągu łączącego otwór geotermalny (produkcyjny) Turek GT-1 z otworem (chłonnym) Turek GT-2,

• budowę ciepłowni geotermalnej, z wykorzystaniem wymiennika ciepła oraz sprężarkowej pompy ciepła.

Wykorzystanie ciepła geotermalnego w Polsce

Resort klimatu i środowiska opracował „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”.

Podstawowa forma wykorzystania energii geotermalnej w naszym kraju to ciepłownictwo sieciowe.

Młodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karieręMłodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karieręJakub Stasak

Instalacje geotermalne dostarczające ciepło do systemu ciepłowniczego działają już w ośmiu lokalizacjach, wśród których znajdują się: Mszczonów, Poddębice, Podhale, Pyrzyce, Stargard, Uniejów, Toruń oraz Koło.

Łączna zainstalowana moc geotermalna systemów przekracza zaś obecnie 100 MW.

Finansowanie geotermii

Budżet, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” został, na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, zwiększony o blisko 55% – z 300 do 480 milionów złotych.

Jego głównym założeniem jest prowadzenie, zakrojonych na szeroką skalę, działań mających na celu poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych.

Co niezwykle istotne, Fundusz oferuje pomoc zarówno na etapie poszukiwania, jak i zagospodarowania rozpoznanych złóż, bezpośrednio zwiększając tym samym udział geotermii wykorzystywanej w energetyce.

Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakub Stasak

W najbliższym czasie planowane jest ponadto uruchomienie nowego programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”, którego celem będzie wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!