fb

Bezpieczne zakupy w sieci z narzędziem VPN

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Powinniśmy chronić swoją prywatność w sieci, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy nic do ukrycia. W rzeczywistości każdy z nas podczas surfowania w internecie wykorzystuje wiele wrażliwych danych, które mogą posłużyć nie tylko reklamodawcom personalizującym swoje komunikaty marketingowe, ale również groźnym hakerom, cyberprzestępców oraz złodziejom tożsamości. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi chroniących nas przed ich atakami jest sieć VPN. Jak działa ta metoda i dlaczego warto z niej korzystać?

Zagrożenia związane z zakupami online

Zgodnie z raportem EY „Konsument w dobie omni-channel” większość naszych rodaków korzysta z zakupów internetowych. Nie da się ukryć, że jest to bardzo komfortowa i atrakcyjna forma nabywania nowych produktów i usług. Warto jednak pamiętać, że poza naszą wygodą liczy się również bezpieczeństwo. Podczas kupowania w sieci dokonujemy płatności, co stwarza ryzyko wykradzenia naszych danych przez cyberprzestępców. Hakerzy mogą również włamać się na nasze urządzenie, na którym niejednokrotnie przechowujemy wrażliwe informacje, takie jak dane do logowania na witrynę bankowości internetowej (inna sprawa, że nie powinniśmy tego robić, ponieważ jest to bardzo ryzykowne).

Niestety, choć technologie związane z siecią stają się coraz bardziej zaawansowane, bezpieczeństwo wciąż nie jest ich mocną stroną. Zagrożenie mogą stanowić np. publiczne hotspoty lub witryny używające prefiksu „http://” zamiast „https://”. Na szczęście istnieją sposoby na ochronę swojej prywatności w sieci, dzięki którym możemy cieszyć się korzystaniem z ofert sklepów internetowych bez obaw o utratę środków zgromadzonych na koncie.

Do czego służy narzędzie VPN?

VPN (ang. virtual private network – prywatna sieć wirtualna) ukrywa nasz adres IP oraz szyfruje wszystkie nasze aktywności w sieci, czyli pobierane, przekazywane i wysyłane przez nas dane. Robi to poprzez przekształcanie informacji w nieczytelny kod, używając do tego trzech metod: kryptografii symetrycznej, haszowania oraz kryptografii asymetrycznej. W skrócie: sieć VPN tworzy wirtualny tunel, który zapewnia nam bezpieczeństwo oraz anonimowość podczas korzystania z internetu. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, np. w bibliotece, kawiarni, restauracji, hotelu lub na lotnisku.

Używanie usługi VPN daje nam wiele trudnych do przecenienia korzyści. Po pierwsze: sieć VPN ukrywa nasze IP, którego śledzenie mogłoby dać hakerom informacje niezbędne do odgadnięcia naszych haseł i innych wrażliwych danych. Po drugie: blokowanie tego typu wiadomości nie pozwala reklamodawcom na wpływanie na nasze decyzje zakupowe poprzez spersonalizowane komunikaty marketingowe. I wreszcie: chroni nas przed kradzieżą tożsamości lub włamaniem na telefon, laptopa lub inne urządzenie, którego używamy podczas zakupów online.

Inne zalety sieci VPN

Sieć VPN daje nam możliwość ukrycia zarówno swojej tożsamości, jak i lokalizacji, dzięki czemu możemy ochronić się przed dyskryminacją cenową (czyli dostosowywaniem cen za ten sam produkt do miejsca, w którym znajduje się internauta) oraz geoblokadami (czyli ograniczeniami dostępu do towarów i usług ze względu na kraj pobytu). Innym zastosowaniem może być przesyłanie plików bezpośrednio na swój komputer lub urządzenie firmowe.

Taka operacja jest całkowicie bezpieczna i daje nam mnóstwo przydatnych możliwości, takich jak zdalna praca z dowolnego miejsca na świecie oraz natychmiastowe archiwizowanie zdjęć z wakacji.

Co należy sprawdzić przed zakupem usługi VPN?

Kiedy już podejmiemy decyzję o wykupieniu sieci VPN, przychodzi czas na kolejny krok, czyli wybór konkretnej oferty. Podczas porównywania poszczególnych usług warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest prędkość – warto postarać się o to, by zawsze mieć dostęp do maksymalnej szybkości po swojej stronie, choć oczywiście cechy połączenia nie zależą wyłącznie od naszego VPN. Kolejnymi istotnymi sprawami są bezpieczeństwo i niezawodność szyfrowania. Aby móc korzystać z sieci w dowolnym miejscu, musimy postawić na usługę o jak najszerszym zasięgu i dużej liczbie dostępnych lokalizacji.

Ważne, by oferta była wszechstronna – dzięki temu będziemy mogli używać jej na różnych urządzeniach oraz systemach operacyjnych. Dobre firmy oferujące VPN  zapewniają również łatwo dostępną pomoc techniczną, która przyda się zwłaszcza osobom niezorientowanym w tego rodzaju tematyce. I wreszcie ostatnim kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę, jest cena. Pamiętajmy jednak, że najtańsze oferty (nie mówiąc już o darmowych) rzadko należą do najlepszych. Często warto jest ponieść nieco większy koszt, który zapewni nam wysoką jakość kupowanej usługi.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!