Jak zabezpieczyć swoje urządzenie przed cyberatakiem?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Urządzenia takie jak smartfon, tablet czy laptop stanowią obecnie nieodłączne elementy naszego codziennego życia. Nie wyobrażamy sobie bez nich pracy, nauki i wypoczynku – z uwagi na swoją wielofunkcyjność są w stanie zastępować nam wiele innych sprzętów, m.in. telewizor, odtwarzacz muzyczny, aparat fotograficzny, kamerę, GPS, terminarz, kalkulator, zegar czy budzik. Nieustanne korzystanie z sieci stwarza jednak pewne zagrożenia dla naszych poufnych danych. Jak zabezpieczyć je przed cyberatakiem?

Najpopularniejsze metody cyberataków

Chcąc wykraść nasze wrażliwe informacje, a tym samym np. uzyskać nieograniczony dostęp do naszego konta bankowego, hakerzy wykorzystują wiele różnych technik. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Oprogramowanie szpiegujące

Spyware, czyli oprogramowanie szpiegujące jest bardzo trudne do wykrycia. Jego zadaniem jest dyskretne gromadzenie i przesyłanie innym osobom informacji na temat użytkownika, takich jak jego dane osobowe, numery kart płatniczych, hasła dostępu, adresy odwiedzanych stron internetowych, zainteresowania (które można wywnioskować z zapytań wpisywanych do wyszukiwarki) oraz adresy poczty elektronicznej. Taki program na ogół bywa powiązany z inną aplikacją lub plikiem ściągniętym ze strony w sieci. Czasami jest również podpinany do załączników e-mail.

Oprogramowanie reklamowe

Programy tego typu, nazywane również adware, są bardzo uciążliwe, jednak zwykle nie należą do szczególnie niebezpiecznych. Ich działanie polega na wyświetlaniu wyskakujących reklam zarówno podczas uruchamiania innych aplikacji, jak i w czasie bezczynności. Podobnie jak spyware, adware najczęściej jest dołączany do darmowych programów pobieranych z sieci.

Ransomware

Ransomware to znacznie bardziej zaawansowana technika cyberataku, polegająca na blokowaniu dostępu do niektórych plików i oferowaniu ich odblokowania za sowitą opłatą. Oczywiście hakerzy rzadko spełniają swoją obietnicę, nawet jeśli otrzymają okup. Taki program może się znaleźć na naszym urządzeniu m.in. przez niezabezpieczoną sieć, zainfekowaną stronę internetową lub załącznik do wiadomości e-mail.

Trojan

Trojan, czyli koń trojański to program imitujący przydatną aplikację, którą użytkownik sam instaluje na swoim urządzeniu. Oprogramowanie to daje nieuprawnionym osobom dostęp do naszego komputera lub telefonu. Podobnie jak inne rodzaje wirusów, trojan może skrywać się w załącznikach e-mail, nielegalnie pobranych filmach oraz darmowych aplikacjach.

Robak

Tego typu programy mają zdolność do samodzielnego powielania i rozprzestrzeniania się przy użyciu sieci komputerowej. Zwykle wykorzystywane są do takich czynności jak rozsyłanie e-maili lub niszczenie plików znajdujących się na dysku. Tego rodzaju działania obciążają przepustowość sieci oraz urządzeń, przez co te ostatnie często stają się bardzo powolne, a nawet przestają reagować na polecenia.

Keylogger

To oprogramowanie zapamiętuje klawisze naciśnięte przez użytkownika i w ten sposób zbiera dane, np. numery kart kredytowych czy hasła. Keyloggery występują także pod postacią małych urządzeń podpinanych do portu klawiatury.

Jak ochronić się przed cyberatakami?

Wszystkie opisane techniki i scenariusze wydają się bardzo niepokojące. Na szczęście istnieje kilka metod zapobiegania tego typu atakom. Co możemy zrobić, by nasze urządzenia i zapisane na nich dane były bezpieczne?

Zastosuj dobre, aktualne oprogramowanie antywirusowe

Oczywiście możesz postawić na darmowy program, jednak w tym przypadku nie warto przesadnie oszczędzać. Najlepiej będzie zainwestować w produkt renomowanej firmy, który jest na bieżąco aktualizowany, a jego baza wirusów systematycznie się powiększa.

Uważaj na podejrzane e-maile

Cyberataki bardzo często przybierają formę tzw. phishingu, czyli metody wyłudzania poufnych danych, takich jak loginy, numery PIN oraz hasła dostępu. Ofiara otrzymuje wiadomość e-mail lub SMS, która do złudzenia przypomina oficjalną korespondencję z banku. W treści podany jest link przekierowujący na fałszywą stronę, która wymaga od nas logowania i tym samym przechwytuje najważniejsze informacje, dzięki którym cyberprzestępcy mogą kontrolować nasze konto. Aby ochronić się przed atakiem, należy uważać na wszelkie rozbieżności w adresie URL strony (często jest to tylko jedna litera), brak prefiksu „https://” oraz symbolu kłódki przy adresie, małe zmiany w szacie graficznej lub funkcjonalności witryny. Jeśli chcemy przeprowadzić jakąkolwiek operację dotyczącą bankowości internetowej, nie korzystajmy z linków, a zamiast tego wpisujmy adres strony samodzielnie.

Korzystaj z sieci VPN

Prywatna sieć wirtualna VPN tworzy bezpieczny tunel, dzięki któremu zachowujemy ochronę oraz anonimowość podczas korzystania z internetu. Narzędzie szyfruje wszystkie informacje o naszej aktywności w sieci oraz ukrywa adres IP, przez co zabezpiecza nas przed kradzieżą tożsamości, włamaniem na urządzenie oraz utratą wrażliwych danych.

Zainwestuj w urządzenie UTM

Niezbędnym minimum jest zapora sieciowa, czyli firewall, ale jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, możemy postawić na sprzęt UTM (ang. Unified Threat Management) łączący takie funkcje jak filtr antyspamowy, wykrywanie włamań, filtrowanie treści oraz filtr antywirusowy.

Pomyśl o funkcjach namierzających na wypadek kradzieży

Warto także zainstalować na swoim urządzeniu systemy, dzięki którym w razie zgubienia lub kradzieży sprzętu poznamy jego lokalizację, zablokujemy połączenia, zobaczymy ostatnie wykonane zdjęcia, wyświetlimy komunikat dla znalazcy lub złodzieja, a także zdalnie usuniemy prywatne informacje i pliki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!