Bezpieczne płatności w sklepie internetowym. Jak nie dać się oszustom?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Zakupy internetowe mają być szybkie i wygodne. A to wszystko sprawia, że nie zawsze nasza czujność jest na wystarczająco wysokim poziomie. Dokonywanie płatności jest tym momentem, w którym najbardziej jesteśmy narażeni na oszustwo.  

Dla osób, które mają najmniejsze zaufanie do zakupów internetowych, polecamy zawsze płatność za pobraniem. Transakcja rozliczana jest dopiero w momencie, gdy otrzymujemy towar pocztą lub gdy kurier przywozi nam paczkę do domu. A co, jeśli musimy zapłacić za produkt w formie płatności elektronicznej? Bo jest to na przykład płatny dostęp do serwisu lub produkt wysyłany bezpośrednio na maila? W takiej sytuacji warto zwrócić szczególną uwagę na moment płatności.

Karta kredytowa lub płatnicza do internetowych transakcji

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie płatność przy użyciu karty. Wprawdzie musimy podczas takiej transakcji podać numer karty i jej dane, to jednak taka płatność jest bezpieczna o tyle, że w razie problemów możemy skorzystać z opcji chargeback, czyli zwrotu pieniędzy przez bank, jeśli nie dojdzie do transakcji. Płacąc kartą dobrze jest ustawić sobie w swoim banku dodatkową weryfikację takiej płatności. Po wpisaniu numeru karty, będziemy musieli wtedy potwierdzić taką płatność smsem weryfikacyjnym.

Bramka płatnicza

Warto korzystać też ze sprawdzonych operatorów płatniczych takich jak DotPay czy PayU. Jako klient musisz jednak uważać, czy podczas przekierowywania cię na stronę operatora płatności, oszuści nie zmienili strony internetowej, na której dokonujesz płatności. Zobacz, czy bramka płatności wygląda tak jak zwykle, czy w pasku wyszukiwań link ma „kłódkę” wskazującą, że połączenie jest bezpieczne.

Zawsze, zanim wykonasz płatność, potwierdź wiarygodność sprzedawcy sprawdzając, czy firma faktycznie istnieje pod danym adresem i czy telefon odpowiada.

Korzystaj z operatorów płatniczych, których znasz i do których masz zaufanie. Atutem takiego rozwiązania jest to, że płatności elektroniczne są księgowane praktycznie natychmiast. Warto więc od razu po zatwierdzeniu takiej płatności,upewnić się, że pieniądze dotarły do sklepu, a zamówienie jest realizowane.

Dokonując płatności internetowej, zachowaj szczególną ostrożność wpisując dane karty oraz dane osobowe. Zwróć uwagę, czy strona logowania nie wygląda inaczej niż zwykle. Nigdy nie podawaj dodatkowych danych poza numerem karty.

Zainstaluj antywirusa

Pamiętaj o instalacji dobrego programu antywirusowego i jego bieżącej aktualizacji. Nowoczesne programy antywirusowe wyłapują próby przekierowania płatności na inne, niezabezpieczone strony i informują cię o ryzyku związanym z korzystaniem z danej witryny. Strzeż się przed dokonywaniem przelewów z góry.

Jeśli sklep oferuje wysyłkę towaru tylko po uregulowaniu płatności z góry, może to oznaczać (choć oczywiście wcale nie musi), że towar nie dotrze. Dokonując płatności za towar, zawsze uważaj podczas kopiowania numeru konta. Oszuści stosują mechanizmy, które „podmieniają” numer konta i pieniądze trafiają nie na ten numer rachunku, na który powinny. Zawsze po dokonaniu płatności, sprawdź więc, czy sprzedawca ją otrzymał.

Kupowanie w internecie wiąże się z ryzykiem. I musisz być tego świadomy zawsze. Zachowanie ostrożności i nawet przesadna uwaga podczas dokonywania płatności za towary oferowane on-line zmniejszy ryzyko „wpadki” i strat finansowych.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!