Wyprzedaże poprzednich kolekcji. Czy zawsze to się opłaca? Poznaj 7 zasad tropicielki wyprzedaży

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Posezonowa wyprzedaż, mega promocja, ogromna przecena. To hasła wabiki, na które łapie się coraz więcej osób. Czy na w­­yprzedażach da się upolować ciekawe okazje? I jak się do nich przygotować? Oto nasz krótki poradnik.  

1.      Dowiedz się, kiedy rozpoczną się wyprzedaże

Oprócz ogromnych wyprzedaży na koniec sezonu, po Świętach Bożego Narodzenia możesz trafić na wiele krótkich, atrakcyjnych wyprzedaży. Sporo sklepów ogłasza takie akcje w mediach społecznościowych albo na stronie internetowej. Zapisz się na newsletter ulubionej marki i czekaj na informację o wyprzedażach.

2.      Przygotuj listę zakupów

Zanim wybierzesz się na wyprzedaż, koniecznie przejrzyj, to co masz w domu. Dotyczy to przede wszystkim ubrań, bo to one są najczęściej elementem wyprzedaży. Przymierz swoje ubrania. Jeśli jakieś nie pasuje, wyrzuć je lub oddaj innym. Dopiero, gdy zrobisz porządek w szafie, idź na wyprzedaż. Pamiętaj jednak, żeby spisać na kartce lub w aplikacji telefonu dokładną listę potrzebnych rzeczy. I kupuj tylko to.

3.      Wyprzedaże z wyprzedzeniem

Podczas wyprzedaży wiele produktów ma ograniczenia dotyczące liczby artykułów w specjalnej cenie. Zdarza się, że najlepsze okazy rozchodzą się już pierwszego dnia wyprzedaży. Nie bój się ustawić wcześniej w kolejce, by zwiększyć szansę na kupienie najbardziej potrzebnej rzeczy. Kupując towary on-line, zwróć uwagę na czas wyprzedaży. Często żeby skorzystać z atrakcyjnej ceny, musisz zapełnić swój koszyk w odpowiednim momencie. Pamiętaj, że na wyprzedaży może nie być dostępna pełna „rozmiarówka”, a także możesz nie trafić na pełną gamę kolorystyczną. Wyprzedaż to wyprzedaż. Sklep chce się pozbyć tego, co nie sprzedało się wcześniej. Jeśli coś na pewno nie będzie pasowało, po prostu nie kupuj tego.

4.      Śledź strony z kodami rabatowymi

Coraz więcej stron internetowych publikuje kody rabatowe, które pozwalają na kupowanie produktów znacznie taniej. O takich produktach informacje znajdziesz między innymi tutaj.

5.      Kupuj towary wysokiej jakości

Największe obniżki cen oferowane są na towary najdroższe, które sklepy sprzedają z najwyższą marką. Jeśli więc masz okazję kupić coś na wyprzedaży, skup się na produktach premium. Mogą to być na przykład porządne buty ze skóry, markowa odzież sportowa, czy płaszcz zimowy.

6.      Coraz wyższe rabaty z upływem czasu

Są takie promocje, które z czasem stają się coraz bardziej atrakcyjne. Rabaty mogą zacząć się od kilku procent, a zakończyć nawet na 50-70 procent. Pamiętaj, że największymi obniżkami z reguły obłożone są produkty o niestandardowej „rozmiarówce”. Wyjaśnienie jest proste. Sprzedają się najtrudniej.

7.    Najlepszy miesiąc na zakupy? Styczeń

Według psychologów styczeń to miesiąc, kiedy najszybciej tracimy dobry nastrój. Nie dość, że dni są krótkie to szybko okazuje się, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Gdy dołożymy do tego pusty portfel po świątecznych zakupach, to naprawdę nie ma powodu do zadowolenia. I właśnie dlatego warto zostawić sobie jakieś wolne środki, aby w styczniu kupić wiele ciekawych rzeczy. Sklepy zapełniają się powoli nowymi kolekcjami (można więc znacznie taniej kupić te poprzednie), a także w atrakcyjnej cenie zamówić wakacje w biurze podróży. Duże wyprzedzenie daje nam szansę na upolowanie ciekawego wyjazdu w dobrej cenie.

Pamiętaj, że korzystając z wyprzedaży masz prawo do zakupów na takich samych warunkach, jak w pozostałych okresach. Możesz więc oddać towar zakupiony w internecie bez podania przyczyny, możesz też oczywiście go zareklamować, jeśli jest niepełnowartościowy. No i pamiętaj o jeszcze jednym. Może się zdarzyć, że wyprzedawane są produkty, które mają jakąś niewielką wadę. W takiej sytuacji sprzedawca musi cię o tym poinformować. Jeśli jesteś świadomy takiej niedoskonałości produktu, nie będziesz mógł reklamować go z tego tytułu.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!