fb

Bezpieczne zakupy w sieci. Jak sprawdzić sklep internetowy?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Zakupy w internecie zawsze należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem sklepu internetowego. I to nawet wtedy, gdy już wcześniej korzystaliśmy z oferty danego sprzedawcy. Oszuści mogą bowiem zmienić dane sklepu internetowego, który już istnieje i w ten sposób wyłudzać od nas pieniądze.  

Liczba sklepów internetowych rośnie bardzo szybko. Żeby uruchomić takie przedsięwzięcie wystarczy zarejestrować domenę, wykorzystać jeden z gotowych szablonów dostępnych w internecie, załadować zdjęcia i opisy produktów i zacząć sprzedawać. Z perspektywy klienta sprawa wygląda nieco inaczej. Oglądasz produkt, chcesz go kupić, ale nie jesteś pewien, czy towar do ciebie trafi? Oszuści nie próżnują i cały czas szukają nowych sposobów na wyciągnięcie od ciebie pieniędzy. Jak pokazuje praktyka, wielu klientów sklepów internetowych nie sprawdza podstawowych informacji o sklepie internetowym.

1.      Wiarygodna domena internetowa

Podstawą jest wiarygodna domena internetowa. Jeśli masz zainstalowany program antywirusowy to w przypadku podejrzanej strony internetowej, program natychmiast poinformuje o ryzyku łączenia się z nią. Strona oszusta może bowiem zawierać oprogramowanie, które będzie próbowało uzyskać dostęp do danych twojego komputera, a przede wszystkim konta bankowego. Warto też sprawdzić, do kogo należy określona domena. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę domeny z określeniem do kogo należy. Powinniśmy otrzymać raport z informacją, czy konkretna domena jest aktywna, kiedy została utworzona, kiedy wygasa i na jakich serwerach jest umieszczona, a przede wszystkim, kto jest abonentem danej domeny i w jakiej firmie ją zarejestrowano.

2.      Adres sklepu internetowego

Sporo klientów sklepów internetowych nie przywiązuje wagi do sprawdzenia adresu sklepu internetowego. Koniecznie zweryfikujmy, czy taki adres faktycznie istnieje, czy firma jest zarejestrowana. Można to sprawdzić w rejestrach przedsiębiorców. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zawiera dane najmniejszych przedsiębiorców. Krajowy Rejestr Sądowy ma bazę przede wszystkim spółek. Można z niej dowiedzieć się np. kto jest prezesem (czyli kto odpowiada za zobowiązania spółki). Samo umieszczenie adresu firmy, numeru identyfikacji podatkowej nie zawsze gwarantuje wiarygodność. Sami mieliśmy do czynienia ze sklepami, których właściciela umieszczali w stopce wymyśloną nazwę firmy, z nieistniejącym numerem NIP. Dane właściciela sklepu powinny też być umieszczone w regulaminie. Warto przed dokonaniem zakupu zadzwonić do firmy i zapytać o konkretny produkt. Zdarza się, że oszuści wykorzystują dane firm, które działają legalnie na rynku.

3.      Recenzje i opinie o sklepie

Zwróć też uwagę na recenzje o sklepie. Tutaj zalecam jednak daleko idącą ostrożność. Jeśli nasze prześwietlanie sklepu wykazało, że istnieje on od kilku dni, a recenzji ma kilkadziesiąt lub kilkaset, powinno to wzbudzić naszą czujność. Praktycznie niemożliwe jest, aby były to recenzje prawdziwe. Na rynku istnieją firmy, które przygotowują recenzje na życzenie.

4.      Czas dostawy i formy płatności

Sporo o wiarygodności firmy może mówić czas dostawy towaru i formy płatności. Najlepiej jeśli konkretny sprzedawca ma określony towar w swoim magazynie i jest w stanie wysłać go od razu po otrzymaniu zamówienia. Warto jednak pamiętać, że istnieją sklepy działające w modelu dropshipingu. To witryny, które tylko zbierają zamówienia. Są one realizowane bezpośrednio przez dystrybutora lub wysyłane przez sprzedawcę dopiero, gdy ten otrzyma dany towar od wyłącznego dystrybutora. Może to wydłużyć wysyłkę produktu o kilka dni. Deklaracja wysyłki do 5-7 dni nie powinna więc nas zaskakiwać, ale zawsze warto to sprawdzić. No i oczywiście fakt związany z płatnościami. Kupując w nieznanym nam do tej pory sklepie internetowym nie płać za towar z góry. Nawet jeśli w ten sposób dostawę otrzymasz za darmo. Lepiej dopłacić kilkanaście złotych za dostawę, ale być pewnym, że towar dotrze niż pozornie oszczędzić wpłacając pieniądze od razu.

To podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę sprawdzając wiarygodność sklepu. Wierz mi, często nie traktując serio tych banalnych wydawałoby się spraw, trafiamy w sidła oszustów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!