Jak zacząć płacić BLIKIEM?

Artykuł w ramach "Debaty e-commerce"

Partnerzy kampanii

BLIK to system, który pozwala na realizację płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych, a także na wypłaty z bankomatów. I to wszystko bez użycia karty płatniczej. BLIK pozwala też zrobić przelew „na numer telefonu”.

Czym jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, którym zarządza spółka Polski Standard Płatności. BLIK to system kodów, które są generowane w aplikacji bankowej. Kod wprowadzamy podczas dokonywania transakcji, a dodatkowo potwierdzamy ją w aplikacji bankowej. Dla bezpieczeństwa ważność kodu BLIK jest ograniczona do kilkunastu sekund.

Gdzie skorzystać z BLIKA?

BLIKA można wykorzystać do rozliczania zakupów w zwykłym sklepie stacjonarnym wstukując kod do terminala używanego przy płatnościach kartą. Jeśli nie mamy karty płatniczej, dzięki BLIKOWI możemy wypłacić pieniądze z bankomatu. Możliwość płacenia BLIKIEM dają dziś praktycznie wszystkie banki działające w Polsce. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się, czy instytucja finansowa, w której masz konto pozwala ci na skorzystanie z takiej funkcji. Żeby korzystać z BLIKA wystarczy zainstalować w telefonie aplikację mobilną banku. Wyraźnie widoczna będzie ikona systemu BLIK. W momencie dokonywania transakcji wystarczy kliknąć w ikonę BLIKA. Wygeneruje się kod, który trzeba wpisać na terminalu płatniczym lub w odpowiednim miejscu na stronie sklepu internetowego. Zawsze taką transakcję trzeba dodatkowo potwierdzić w aplikacji mobilnej.

Wypłata z bankomatu BLIKIEM?

Ciekawą funkcjonalnością BLIKA jest możliwość realizowania wypłat z bankomatów. Zapomniałeś karty płatniczej, a potrzebujesz gotówki? Wystarczy podejść do bankomatu, który realizuje wypłaty BLIKIEM, wpisać kod wygenerowany w aplikacji i wypłacić pieniądze. Taką możliwość daje większość bankomatów, m.in. tych działających w sieci Euronet, Planet Cash, a także bankomatu PKO BP, Millennium, Pekao, Santander czy ING.

Płatność BLIKIEM w sklepie internetowym

BLIK pozwala na rozliczanie transakcji w sklepach internetowych. Najczęściej możliwość płacenia BLIKIEM pojawia się w okienku, w którym wybieramy rodzaj płatności. Wystarczy wtedy wpisać kod BLIK, zatwierdzić go w aplikacji i gotowe.

Przelew na numer telefonu

Wybrane banki dają też możliwość przekazywania pieniędzy innej osobie bez znajomości jej numeru konta. Realizuje się to podając numer telefonu odbiorcy. W tym przypadku zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą korzystać z BLIKA.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Każda transakcja BLIKIEM potwierdzana jest w aplikacji bankowej, a na dodatek ważność kodu jest bardzo krótka. Warto jednak pamiętać, że i w tym przypadku czyhają na nas oszuści. Najczęściej dochodzi do wyłudzeń pieniędzy za pośrednictwem próśb o podesłanie kodu BLIK nieznanej osobie. Prośby takie możemy otrzymywać poprzez media społecznościowe. Musisz wiedzieć, że każda transakcja BLIK jest potwierdzana w aplikacji. Domyślnie wiec zakłada się, że jest wykonana za naszą zgodą, z użyciem naszej aplikacji bankowej. A to powoduje, że ewentualna reklamacja w banku może oznaczać konieczność udowodnienia, że nie mieliśmy nic wspólnego z nieautoryzowaną transakcją.

Czy BLIK zastąpi karty płatnicze?

Chociaż BLIK jest wygodnym modelem płatności, nie zastąpi całkowicie kart płatniczych. Powód jest prosty. Do skorzystania z BLIKA konieczna jest aplikacja mobilna banku, a wciąż mamy wielu klientów, którzy wolą tradycyjne rozwiązania. BLIK dostępny jest praktycznie tylko w Polsce. Przebywając w innym kraju bardzo trudno nam będzie (o ile w ogóle możliwe) rozliczenie transakcji BLIKIEM, szczególnie w sklepach stacjonarnych. Terminale płatnicze mogą nie być do tego przystosowane. Polski system bankowy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i wiele rozwiązań płatniczych znanych jest tylko u nas. Tak jeszcze długo może być z BLIKIEM.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!