Transakcje bankowe z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi - czy to bezpieczne?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Haker tylko czeka na taką chwilę, kiedy użytkownicy zalogują się do internetu, np. na lotnisku, w centrum handlowym, restauracji, kinie, na uczelni — w dowolnym miejscu, gdzie mogą bezpłatnie skorzystać z otwartej sieci Wi-Fi. Nie oznacza to, że publiczne Wi-Fi to samo zło, trzeba tylko wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z otwartych hotspotów. 

Otwarta sieć Wi-Fi znacznie ułatwia działanie różnego rodzaju oszustom internetowym. Dzięki niej hakerzy mogą zdecydowanie szybciej przechwycić ruch sieciowy użytkowników, którzy w danym momencie korzystają z darmowej sieci. Man in the Middle — to inaczej monitorowanie ruchu sieciowego użytkowników za pomocą narzędzi umożliwiających przechwytywanie, nagrywania i dekodowanie danych. Jeśli padłeś ofiarą takiego ataku — twoje wrażliwe dane, hasła, loginy znajdą się w niepowołanych rękach. 

Transakcje bankowe z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi to zdecydowanie niedobry pomysł. I nie ma znaczenia, że wielokrotnie korzystałeś z konkretnej darmowej sieci i masz do niej zaufanie, ponieważ nic złego nigdy się nie wydarzyło. Transakcje bankowe on-line lepiej wykonywać używając bezpiecznej sieci w domu albo swojego internetu mobilnego dostępnego od operatora.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z darmowego Wi-Fi

Jeśli musisz skorzystać z darmowych sieci Wi-Fi do poważniejszych operacji niż przeglądanie serwisów informacyjnych, przestrzegaj kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Szyfruj ruch sieciowy za pomocą VPN 

Przede wszystkim — korzystaj z własnego VPN (Virtual Private Network). Dzięki oprogramowaniu VPN możesz bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, ponieważ twój ruch sieciowy będzie zaszyfrowany, dzięki czemu haker nie dobierze się do twoich danych. 

Zainwestuj trochę czasu i wybierz dobrego dostawcę VPN. Na rynku znajdziesz zarówno bezpłatne, jak i płatne oferty sieci VPN. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, warto zainwestować w płatną usługę, miesięczne koszty VPN zaczynają się już od 10-20 zł, cena zależy od pakietu i terminu świadczenia usługi — im dłuższy abonament tym usługa jest tańsza.

Zainstaluj dobry program antywirusowy

Praktycznie każdego dnia możesz znaleźć w mediach newsy o kolejnych oszustwach sieciowych. Skoro spece od wyłudzania danych są coraz bardziej kreatywni, po prostu nie można obecnie serfować po sieci bez żadnych zabezpieczeń. Odpowiedni program antywirusowy blokujący cyberataki to absolutna podstawa. Bez takiej ochrony jeden nierozważny ruch, np. kliknięcie w niewłaściwy link, wejście na nieodpowiednią stronę, skutkować będzie zainfekowaniem twojego sprzętu złośliwym programem. Na rynku masz bardzo bogaty wybór, możesz zainstalować zarówno bezpłatne opcje albo wybrać profesjonalne, płatne oprogramowanie, które dziś można kupić w bardzo przystępnych cenach. 

Wyłącz opcję automatycznego połączenia z publicznymi sieciami

Jeśli masz włączoną opcję Wi-Fi, automatycznie połączysz się z sieciami, z których wcześniej korzystałeś, albo z każdą w pobliżu, która nie wymaga hasła. Odwiedzasz ulubioną restaurację, sklep czy klub sportowy — od razu jesteś w sieci. To bardzo wygodne, nie trzeba cały czas pamiętać o podłączeniu się do sieci. Wszystko ok, jeśli do opcji automatycznego łączenia się z otwartymi Wi-Fi dodałeś zaufane sieci. Gorzej, jak tego nie kontrolujesz, wtedy twój sprzęt może połączyć się automatycznie z niewłaściwą siecią, a ty nie masz pojęcia, kto w niej może grasować. Jeśli twój sprzęt nie ma domyślnie wyłączonej opcji automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, od razu wyłącz tę opcję.

Sprawdź, z jaką siecią się łączysz

Możesz nie zauważyć, że na liście sieci znajdują się dwie identyczne nazwy i przez to możesz połączyć się z nieodpowiednim hotspotem, który nazywa się dokładnie tak samo, jak autentyczna sieć Wi-Fi. Hakerzy w ten prosty sposób mogą śledzić twój ruch sieciowy i dostać się do twoich danych. Jeśli zauważysz na liście dostępnych sieci dwie identyczne nazwy, najlepiej upewnij się i zapytaj obsługę w danym miejscu, jak brzmi poprawna nazwa sieci.

Stosuj dwuetapowe logowanie

Zmiany w sposobie dostępu do internetowych rachunków bankowych w Polsce “wymusiła” unijna dyrektywa. Dzięki temu od połowy września 2019 roku polskie internetowe serwisy transakcyjne wprowadziły wreszcie obowiązkowe dwuetapowe logowanie. Teraz, aby zalogować się do swojego on-line banku, nie wystarczy podanie identyfikatora użytkownika i hasła, trzeba dodatkowo wpisać hasło, które zostanie przesłane na telefon właściciela konta. Nawet, jak haker przejmie twoje dane logowania do systemu transakcyjnego, nic nie zrobi, jeśli nie będzie miał dostępu do twojego telefonu. 

O dwuetapowej weryfikacji warto pomyśleć w przypadku logowania się do innych kont, np. mejlowych czy w mediach społecznościowych. Jeśli skonfigurujesz opcję logowania dwuetapowego, twoje zasoby będą zdecydowanie bezpieczniejsze.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!