Wyższa akcyza na alkohol 2020. Czy można zgodnie z prawem robić własny alkohol?

Podniesienie akcyzy na alkohol w 2020 roku ma znacząco zwiększyć ceny alkoholu. Czy w związku z tym da się legalnie wyprodukować własny alkohol?  

Wyższa akcyza na alkohol 2020. Czy można zgodnie z prawem robić własny alkohol?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 listopada 2019

W sklepach ogrodniczych nietrudno znaleźć gąsiory na wino czy akcesoria do produkcji domowego piwa. A co z bimbrem, nalewkami i innymi alkoholami? Czy możemy zupełnie legalnie wyprodukować je w swoim domu?

Każdy alkohol, który jest wprowadzany do obrotu powinienem mieć oznaczenie akcyzy potwierdzającej, że to zobowiązanie zostało odprowadzone do budżetu państwa. W przypadku alkoholi wyrabianych w domu nie mamy możliwości „ot, tak” nabycia znaków akcyzy. Nielegalność produkcji własnego alkoholu związana jest więc z faktem, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo rozliczyć akcyzy. Czy to znaczy, że wyprodukowanie własnego piwa, wina, czy bimbru będzie nielegalne?

Czy można legalnie produkować piwo w domu?

O tym czy produkcja danego trunku będzie legalna, zależy przede wszystkim to, jaki produkt alkoholowy chcemy zrobić. Produkcja wina czy cydru nie wymaga zezwolenia, o ile wytwarzamy te produkty na własny użytek. O stosowne zezwolenie musielibyśmy postarać się, jeśli chcielibyśmy takie produkty sprzedawać. Prawo pozwala też na własny użytek zrobić rum, okowitę, brandy czy gin. Podobnie jest z piwem. Jeśli spróbujemy produkcji piwa (nawet w kilku rodzajach), to póki nie będziemy chcieli go sprzedawać, produkcja będzie legalna.

CZYTAJ TEŻ Czy można kupić alkohol przez internet?

Czy można produkować własny bimber?

Bardziej skomplikowana sprawa jest z produkcją bimbru. Bimber jest zwykłym alkoholem etylowym, a produkcja takiego napitku jest ograniczana przez prawo. Art. 12 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego mówi:

“Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Dotyczy to jednak osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Trudno wymagać od tych, którzy chcą na własny użytek zrobić kilka butelek „bimbru” konieczności zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego urzędu. Można by więc przyjąć, że jeśli alkohol etylowy (bimber) robimy dla siebie i jest to wynik naszej działalności gospodarczej, nie musimy mieć na to zezwolenia. Jednak jak przekonują prawnicy w ustawie o produkcji wina nie ma ani słowa o możliwości produkcji alkoholu etylowego na własny użytek. W związku z tym produkcja bimbru będzie wymagała uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Produkcja bimbru zawsze wymaga założenia działalności gospodarczej. W przeciwnym razie grozi nam kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

CZYTAJ TEŻ Legalna produkcja nalewek, okowity i destylatów? To możliwe!

Produkcja własnych nalewek

Nalewki można produkować na własny użytek ponieważ alkohol, który kupiliśmy w celu przygotowania trunku już i tak objęty jest akcyzą, która została rozliczona.  W związku z tym, jeśli do produkcji nalewki używamy legalnie kupionego spirytusu, to wszystko będzie zgodne z prawem.

Produkcja alkoholu na własny użytek

W kontekście produkcji alkoholu bardzo ważne jest określenie „na własny użytek”. Według unijnej dyrektywy „własny użytek” to sytuacja, w której państwo zwalnia producenta napoju alkoholowego z konieczności opłacenia akcyzy. Dzieje się tak w przypadku piwa, wina i innych napojów przefermentowanych, które są wyprodukowane przez osobę fizyczną i spożywane przez producenta, jego rodzinę lub gości. Co istotne, taki produkt nie może być sprzedawany. Chodzi więc o możliwość spożycia takiego trunku w warunkach prywatnych. Nawet jeśli właściciel hotelu czy restauracji sam wytwarza napoje alkoholowe, o których mowa, to nie może bez stosownego zezwolenia podawać ich gościom hotelu czy restauracji. Żeby zrobić to legalnie, trzeba uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze prowadzonym przez ministra rolnictwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!