Matura 2020 – kiedy egzaminy?

Zgodnie z tradycją, egzamin dojrzałości zdaje się wówczas, gdy zaczynają kwitnąć kasztany. Kalendarz roku szkolnego jest jednak bardziej precyzyjny, a maturzyści, nauczyciele i rodzice z dużym zainteresowaniem czekają na harmonogram egzaminów maturalnych. Jak wygląda on w przypadku osób, którzy najważniejszy egzamin otwierający drogę do dorosłości będą zdawali w 2020 roku? Zobaczmy!

Matura 2020 – kiedy egzaminy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 listopada 2019

Koniec roku szkolnego dla maturzystów

Zajęcia szkolne dla maturzystów kończą się dużo wcześniej, niż w przypadku młodszych klas szkół średnich. Zgodnie z harmonogramem, swój rok szkolny zakończą oni 24 kwietnia. W ich przypadku nie oznacza to jednak wakacji, a początek najintensywniejszych przygotowań do egzaminu maturalnego.

Zdaniem specjalistów, to dobry moment do rozpoczęcia szybkiego powtórzenia wiedzy zdobytej w trakcie nauki w szkole średniej oraz nadrobienia ewentualnych zaległości. Choć czasu nie jest zbyt wiele – do pierwszego egzaminu pozostanie bowiem równe dziesięć dni.

CZYTAJ TEŻ Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?

CZYTAJ TEŻ Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych

Matura 2020. Kiedy egzaminy pisemne?

Egzamin dojrzałości rozpocznie się zaraz po majowym weekendzie, czyli 4 maja 2020 roku o godzinie 9:00 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeszcze w tym samym dniu, tyle, że w godzinach popołudniowych (14:00) przeprowadzony zostanie egzamin z tego samego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Dzień później (5 maja) o 9:00 rano rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Jeszcze tego samego dnia, w egzaminacyjnych ławach będą musieli zasiąść uczniowie, którzy zaplanowali egzamin z łaciny i kultury antycznej. Egzamin rozszerzony z matematyki zaplanowano na 7 maja.

6 maja odbędzie się często wybierany przez uczniów egzamin z angielskiego. W tym przypadku poranna sesja będzie dotyczyła poziomu podstawowego, a popołudniowa rozszerzonego. Wiadomo, że również w przypadku egzaminów z innych języków obcych obydwa poziomy mają być przeprowadzone jednego dnia. I tak, osoby zdające język niemiecki swój egzamin będą miały 12 maja, rosyjski – 14 maja, francuski – 15 maja, hiszpański – 19 maja, włoski i łemkowski – 20 maja, języki mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) i z języka kaszubskiego — 21 maja. 

7 maja oprócz wspomnianego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędą się także egzaminy z filozofii (w godzinach popołudniowych).

CZYTAJ TEŻ Zakup na fakturę również z ochroną konsumencką. Od kiedy?

CZYTAJ TEŻ Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić?

Na 8 maja rano w ławkach zasiądą maturzyści, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę z biologii, zaś popołudniu przyszli prawnicy i politolodzy zmierzą się z wiedzą o społeczeństwie.

Po zasłużonym weekendowym odpoczynku, 11 maja odbędą się egzaminy z chemii (rano) oraz z informatyki (popołudniu). Na 13 maja zaplanowano matury pisemne z geografii oraz historii sztuki. 18 maja w egzaminacyjnych salach spotkają się maturzyści, którzy zdecydowali się na fizykę i astronomię (rano). Tego samego dnia o 14:00 odbędą się egzaminy z historii.

Sesja egzaminów pisemnych zakończy się 21 maja maturami z historii muzyki oraz wiedzy o tańcu. Tego samego dnia wyznaczono terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów, które będą zdawane w językach obcych – dotyczy to tych maturzystów, którzy uczęszczali do klas dwujęzycznych.

Matura 2020. Kiedy egzaminy ustne?

O egzaminach ustnych wiadomo tyle, że powinny się one odbyć między 7 a 25 maja. Ich dokładne terminy nie są określone w centralnym harmonogramie. Szczegóły określają szkolne komisje egzaminacyjne.

Matura 2020. Kiedy egzaminy dodatkowe i poprawkowe?

Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dodatkowe terminy, zarówno dla pisemnych jak i ustnych matur, mają zostać wyznaczone na dni przypadające między 1 a 19 czerwca 2020 roku. Osoby, które będą musiały przystąpić do egzaminów poprawkowych muszą powrócić na sale egzaminacyjne w dniach 24-25 sierpnia 2020 roku.

CZYTAJ TEŻ Polski milioner grozi pozwem szkole swojego syna. Za strajk

CZYTAJ TEŻ Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!