Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić?

Zniżki w publicznej komunikacji, w kinie, teatrze czy na basenie – katalog korzyści związanych z posiadaniem legitymacji szkolnej jest ogromny. Dla uczniów, którzy często zapominają zabrania dokumentu z domu, przygotowano ciekawą alternatywę – mLegitymację w telefonie. Czym jest elektroniczna legitymacja szkolna i jak ją wyrobić? Odpowiadamy!

Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 września 2019

Kto może odebrać tradycyjną legitymację szkolną?

Na początek, o ostatnim zamieszaniu związanym z odbiorem tradycyjnej, papierowej legitymacji szkolnej. Informacja o tym, że w przypadku niepełnoletniego ucznia dokument może być odebrany wyłącznie przez rodzica, wywołała burzę, która zakończyła się zmianą kłopotliwych przepisów przez resort edukacji. Odbiór legitymacji znów może pokwitować uczeń, wszak to on ma się nią posługiwać na przykład w komunikacji publicznej czy w instytucjach udzielających stosownych zniżek.

Co to jest mLegitymacja?

To cyfrowa wersja tradycyjnej legitymacji w telefonie komórkowym. Jak tłumaczy resort cyfryzacji, powstała ona po to, by ułatwić życie uczniom i rodzicom. Choć o zabraniu tradycyjnego dokumentu można zapomnieć, o tyle bez smartfona w kieszeni współczesny nastolatek nigdzie się nie wybierze. Stąd pomysł na stworzenie odpowiednio zabezpieczonego dokumentu elektronicznego, który wyświetlony na telefonie daje te same uprawnienia co papierowa wersja.

Które szkoły mogą wydawać mLegitymacje?

To czy dana placówka oświatowa przystąpi do programu mLegitymacji, zależy od jej dyrekcji. Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, włączenie do niego danej szkoły jest łatwe, darmowe, a cały proces rejestracji zamyka się w kilku minutach.

Zgłoszenie szkoły do projektu mLegitymacji może dokonać jej dyrektor lub osoba przez niego upoważniona. Wystarczy wejść na stronę internetową ose.gov.pl, odnaleźć na liście konkretną placówkę i wybrać opcję „zgłoś do mLegitymacji”. Niezbędne będzie także uzupełnienie niektórych informacji na temat szkoły. To wszystko.

Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła? Michał Górecki

Czy mLegitymacja jest popularna?

Jak wynika z rządowych statystyk, obecnie do programu elektronicznych legitymacji szkolnych przystąpiło już ponad tysiąc placówek w całym kraju. To oznacza, że z nowego rozwiązania mogą korzystać już setki tysięcy uczniów. Resort cyfryzacji spodziewa się, że w krótkim czasie lista będzie dwa razy dłuższa. Zamykane są bowiem sprawy formalne z kolejnymi szkołami. Co ważne, przystępując do programu, placówki oświatowe nie muszą inwestować w dodatkowy sprzęt. Cały wysiłek po ich stronie ogranicza się do kilku kliknięć na odpowiedniej stronie.

Czy mLegitymacja daje te same uprawnienia co tradycyjna?

Elektroniczna legitymacja szkolna nie jest jedynie kolejnym cyfrowym gadżetem w telefonie. Została uregulowana w rozporządzeniu MEN ws. świadectw, dyplomów państwowych i druków szkolnych.

Jak zapewnia ministerstwo, jej użyteczność jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tradycyjnych, papierowych legitymacji. Musi być uznana zarówno przez konduktora pociągu, kontrolera biletów w komunikacji miejskiej, jak i w bibliotece w procesie zakładania karty czytelnika. Jej okazanie w kinowej kasie będzie wiązało się z udzieleniem zniżki.

Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły? Anna Malinowska

Kto może otrzymać mLegitymację?

Jeżeli uczeń odebrał już ze szkoły tradycyjny dokument, może ubiegać się o jego mobilną wersję z tym samym okresem ważności. W przypadku zgubienia telefonu lub problemów z działaniem cyfrowego dokumentu szkoła może ją unieważnić.

Obecnie mLegitymacja może trafić do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, bez względu na to, czy jest to placówka publiczna czy prywatna. System ma jednak poważne ograniczenie. Obecnie działa jedynie na telefonach z systemem Android (minimum wersja 6.0). Posiadacze iPhonów lub starszych smartfonów nie mogą z niej skorzystać.

Czy można podrobić mobilną legitymację szkolną?

Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji mLegitymacja jest trudna do podrobienia. Aby zweryfikować jej prawdziwość, wystarczy jedno spojrzenie na takie zabezpieczenia jak wirtualny hologram czy animowana flaga.

Od kiedy wystartują mobilne legitymacje studenckie?

Już niebawem z dobrodziejstw cyfrowego dokumentu będą mogli skorzystać także studenci. Planowany start eLegitymacji studenckiej ma nastąpić od początku nowego roku akademickiego 2019/2020. Podobnie jak w przypadku szkół, na początek będzie wymagane przystąpienie uczelni do projektu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!