Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?

Przeprowadzka, konflikty klasowe, problemy wychowawcze, zastrzeżenia co do poziomu nauczania – powodów, dla których rodzice decydują się na przeniesienie ucznia do innej szkoły podstawowej jest bardzo wiele. Prawo nie stawia w tej kwestii szczególnych ograniczeń, oddając decyzję w tej sprawie rodzicom dziecka. Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego? Podpowiadamy.

Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 października 2019

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – czy jest konieczne?

Przyczyn, dla których decydujemy się na przeniesienie dziecka do innej szkoły podstawowej, może być bardzo wiele. Praktyka pokazuje, że najczęstszym powodem jest zmiana miejsca zamieszkania, choć nie brakuje również innych, bardzo indywidualnych kwestii, których lista może być bardzo długa.

Jak podkreślają pedagodzy, jeśli przeniesienie dziecka nie odbywa się na mocy decyzji kuratora, która może być sankcją za złe zachowanie, należy dobrze rozważyć taki krok. Jeżeli dziecko ma problemy z nawiązaniem relacji z rówieśnikami, jest duże prawdopodobieństwo, że zmiana szkoły niewiele tutaj pomoże. Co więcej, zmiana szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, może okazać się dla ucznia źródłem ogromnego stresu spowodowanego koniecznością szybkiego odnalezienia się w zupełnie nowym miejscu i nowym środowisku.

Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, a zmiana szkoły jest spowodowana np. przeprowadzką, należy dziecko dobrze przygotować na taki krok i wyjaśnić, dlaczego musi pożegnać się z dotychczasową klasą i nauczycielami.

CZYTAJ TEŻ Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?

Formalności związane z przeniesieniem dziecka do innej szkoły

Przenosząc dziecko do innej szkoły, musimy spełnić kilka wymogów formalnych. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z dyrektorem szkoły, do której chcemy przenieść naszą pociechę. Z pewnością zapyta on o powody takiej decyzji. Może się okazać, że klasy z rocznika naszego dziecka z uwagi na liczebność nie mogą zostać powiększone. Z reguły jednak dyrektorzy nie robią jednak problemów szczególnie wtedy, gdy nasza prośba podyktowana jest  ważnymi powodami jak zmiana miejsca zamieszkania czy nagła komplikacja sytuacji rodzinnej.

W przypadku zgody dyrekcji wybranej przez nas placówki będzie trzeba okazać ostatnie świadectwo szkolne dziecka. Często przeprowadzana jest także rozmowa z dzieckiem przez wyznaczoną osobę, np. pedagoga szkolnego lub przyszłego wychowawcę.

Kolejnym krokiem jest otrzymanie z sekretariatu dotychczasowej szkoły dziecka wypełnionego „druku przeniesienia”. Do niego należy dołączyć pozostałe, wymagane dokumenty takie jak: karta zdrowia, karta szczepień, dowody wpłat na ubezpieczenie grupowe oraz arkusz ocen. W wielu przypadkach szkoły przesyłają sobie wspomniane dokumenty, bez konieczności przekazywania ich rodzicom. Często dzieje się to w przypadku placówek działających na terenie tego samego miasta bądź gminy. 

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

Spotkanie z nowym wychowawcą

Ważne jest również spotkanie z nowym wychowawcą naszego dziecka, który powinien przekazać wszelkie informacje dotyczące planu lekcji, organizacji zajęć, wykorzystywanych podręczników i materiałów dodatkowych. Zapewne również on przekaże rodzicowi login i hasło do dziennika elektronicznego, a także swoje dane kontaktowe. Warto, na najbliższym zebraniu rodziców poznać członków tzw. trójki klasowej oraz uregulować bieżące składki. W przypadku dzieci samodzielnie chodzących do szkoły trzeba omówić z nimi zasady bezpieczeństwa oraz przedyskutować trasę, jaką odtąd codziennie będą pokonywały w drodze na zajęcia szkolne.

Przeniesienie do innej szkoły jako kara za złe zachowanie

Kurator oświaty posiada możliwość wydania decyzji administracyjnej w sprawie przeniesienia ucznia do innej szkoły. Jest to forma kary za szczególne naruszenie obowiązków przez ucznia. Zazwyczaj odbywa się to na wniosek dyrektora placówki, do której uczęszczało dziecko. Zgodnie z prawem, dyrektor szkoły, do której przeniesiony zostanie taki uczeń, nie może odmówić jego przyjęcia. Ma obowiązek umożliwienia mu spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

 W takim przypadku rodzice nie mogą nic zrobić, poza znalezieniem innej szkoły niż ta, którą w swojej decyzji wskazał kurator oświaty. Powinni to jednak dobrze uargumentować np. kosztami dojazdu, odległością czy innymi ważnymi względami. 

CZYTAJ TEŻ Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!