Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych

Uczniowie szkół policealnych i dla dorosłych będą mogli otrzymać pieniądze z programu 300 plus. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, który rozszerza katalog osób uprawnionych do finansowego wsparcia. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w te wakacje, a dokładnie – od 1 sierpnia.

Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 lipca 2019

Dla kogo świadczenie 300 plus ?

W tym roku w programie 300 plus nie zmieni się kryterium wieku uczniów, których rodzice bądź opiekunowie będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie zakupu szkolnej wyprawki. W dalszym ciągu świadczenie będzie przeznaczone dla osób uczących się do ukończenia 20. roku życia. W przypadku uczniów niepełnosprawnych górną granicę wsparcia utrzymano na poziomie 24. roku życia.

Nowością jest włączenie do programu uczniów ze szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Jak tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa – Chcemy objąć świadczeniem wszystkich uczniów, bez względu na typ szkoły.

Jak ubiegać się o 300 plus ?

Wnioski o świadczenie drogą elektroniczną można składać już od 1 lipca. Taka możliwość istnieje za pośrednictwem stron bankowości elektronicznej oraz portalu „Empatia”. Wnioskowanie drogą tradycyjną będzie możliwe dopiero od 1 sierpnia.

Tu ważna uwaga. W przypadku osób włączonych właśnie do programu, czyli uczniów szkół policealnych i dla dorosłych, wnioski na rozpoczynający się wkrótce rok szkolny będą przyjmowane jedynie drogą tradycyjną, czyli podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Rząd tłumaczy tę sytuację względami technicznymi.

Z danych przedstawionych przez resort rodziny wnika, że do tej pory Polacy złożyli już ponad milion wniosków o 300 plus korzystając z drogi elektronicznej.

W chwili wejścia zmian w życie, oprócz stron bankowych oraz portalu „Empatia”, będzie istniała możliwość złożenia wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można legalnie produkować własny prąd?Czy można legalnie produkować własny prąd? Michał Górecki

Na co można wydać pieniądze z programu „Dobry start”?

Jak zaznacza resort rodziny rodzice bądź opiekunowie uczniów mają pełną dowolność, na co zostaną przeznaczone pieniądze otrzymane w ramach programu „Dobry start” – To 300 zł, które może być przeznaczone na zakup nowego plecaka, piórnika, stroju czy butów sportowych, zajęcia dodatkowe. Jest pełna dowolność, rodzice najlepiej wiedzą, na co wydać te pieniądze – powiedziała cytowana w oficjalnym komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Przygotuj się na drożyznę – susza rolnicza już w 14 województwach!Przygotuj się na drożyznę – susza rolnicza już w 14 województwach! Michał Górecki

Ile kosztuje program 300 plus ?

Według wyliczeń przedstawionych na stronie resortu rodziny, w 2018 roku czyli w pierwszym roku działania programu 300 plus do rodziców uczniów trafiło łącznie 4,408 mln świadczeń. To oznacza, że „Dobry start” kosztował państwo 1,322 mld złotych. W ocenie ministerstwa ze wsparcia skorzystali niemal wszyscy uprawnieni.

Według raportu przedstawionego we wrześniu ubiegłego roku przez Santander Consumer Bank, miesięczny koszt, jaki w ciągu roku szkolnego ponosi większość polskich rodzin w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły waha się od 101 do 500 zł. Taki przedział wskazało 64,5% rodzin ankietowanych przez bank. Wielkość wydatków przeznaczanych na edukację jest skorelowana z dochodami respondenta. Im wyższy średni dochód netto na rękę, tym większy udział rodziców deklarujących poważniejsze wydatki – napisano w informacji prasowej.

Według różnych badań, coraz więcej rodziców decyduje się na wysyłanie dzieci np. na dodatkowe zajęcia sportowe, kursy języków obcych czy naukę gry na instrumentach. Koszty takich lekcji w dużej mierze pokrywane są ze świadczenia 500 plus.

Uwaga, nadchodzi fala letnich kradzieży ogrodowychUwaga, nadchodzi fala letnich kradzieży ogrodowych Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!