Czy pracodawca musi zapewnić miejsce parkingowe dla pracownika?

Wśród pytań pojawiających się na forach związanych z prawem pracy często pojawia się takie: Czy pracodawca musi zapewnić miejsce parkingowe dla pracownika? Trudno się dziwić frustracji wielu osób, które mają problem z zaparkowaniem w okolicy siedziby firmy. Mamy dla nich złą i dobrą wiadomość.

Czy pracodawca musi zapewnić miejsce parkingowe dla pracownika?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 października 2019

Miejsce parkingowe dla pracownika poza obowiązkami pracodawcy

Wśród obowiązków pracodawcy znajdują się zapisy o konieczności zapewnienia zatrudnionemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym kanonie nie znajduje się jednak informacja o konieczności zagwarantowania mu miejsca parkingowego na terenie firmy. Trudno sobie wyobrazić, by było to możliwe w ścisłych centrach miast, gdzie setki osób pracuje w biurach czy punktach usługowych. Nawet zakłady produkcyjne o stosunkowo dużej powierzchni wolą przeznaczyć przestrzeń pod bieżącą działalność biznesową, produkcyjną czy logistyczną, niż gospodarować ją na parkingi.

Jeżeli jednak pracodawca decyduje się na stworzenie parkingu dla pracowników, nie zawsze jest w stanie zapewnić miejsca każdemu. Powstają wewnętrzne regulaminy dotyczące zasad parkowania. Dla ograniczenia ewentualnego chaosu wydawane są zakładowe karty postojowe lub stosowany jest system oznaczeń konkretnych miejsc np. numerami rejestracyjnymi uprawnionych pojazdów.

CZYTAJ TEŻ Wyrywkowe kontrole alkomatem w miejscu pracy – niezgodne z prawem!

Miejsce parkingowe jako bonus dla pracownika

Są firmy, które traktują możliwość wjazdu na swój teren prywatnym samochodem jako bonus dla konkretnego pracownika. Zazwyczaj dotyczy on kadry kierowniczej i menadżerskiej w danym przedsiębiorstwie. Zdarza się jednak, że prawo do postoju na firmowym parkingu negocjowane jest podczas… ustalania warunków pracy. Pytanie o parking nierzadko pada podczas rozmów kwalifikacyjnych i choć trudno w to uwierzyć, bywa skuteczną kartą przetargową w rozmowach z niezdecydowanym kandydatem do pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że zwyczaj ten działa także w drugą stronę. Pracodawca w każdej chwili może odebrać miejsce postoju pracownikowi, co może być efektem kary, degradacji lub zmiany planu zagospodarowania firmowej przestrzeni.

Premia dla osób dojeżdżających grupowo do pracy

Miejsce parkingowe może być przyznane także według zupełnie innego klucza. Są pracodawcy, którzy przyznają je osobom, które grupowo dojeżdżają do pracy, np. z innej miejscowości. Jeżeli umówią się na wspólne podróże, oprócz niekwestionowanych korzyści dla środowiska, ograniczone zostanie także wykorzystanie miejsc parkingowych – zamiast kilku wystarczy wówczas jedno. W takich wypadkach nie jest istotne zajmowane stanowisko czy staż pracy. Wystarczy chęć porozumienia się między osobami zatrudnionymi w danej firmie w sprawie przejazdów jednym samochodem.

CZYTAJ TEŻ Wypadek w pracy – jak się zachować?

Stojaki na rowery przed firmą

Dobrym zwyczajem jest instalowanie przed firmą stojaków na rowery. Są przedsiębiorstwa, które taką inwestycję wpisują do… działań CSR na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz dbania o zdrowy tryb życia pracowników. Nie ma wątpliwości, że dojeżdżanie do pracy na rowerze ma wiele plusów, jednak ustawienie takich stojaków powinno być raczej traktowane jako standardowa, dobra praktyka w urządzaniu przestrzeni w okolicach firmy.

Miejsce dla niepełnosprawnych pracowników

Wielu przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne bardzo poważnie podchodzi do różnego rodzaju ograniczeń wynikających ze schorzeń czy problemów z poruszaniem się. Często decydują się oni na przeznaczenie pewnej puli dostępnych miejsc parkingowych właśnie dla takich osób, znakując je w odpowiedni sposób oraz zapewniając przestrzeń dla swobodnego wsiadania i wysiadania z pojazdów. Należy zrozumieć, że niepełnosprawni pracownicy mogą mieć problem z korzystaniem z publicznej komunikacji, a ich prywatny samochód jest jedyną formą ułatwiającą poruszanie się po mieście.

W przypadku osób niepełnosprawnych, zapewnienie miejsca parkingowego może być głównym obok warunków zatrudnienia punktem rozmów kwalifikacyjnych.

CZYTAJ TEŻ Krótkie spodenki w pracy. Czy pracodawca może nas za nie zwolnić?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!