Umowa zlecenie – minimalna stawka godzinowa 2020

Podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł brutto przekłada się na wiele wskaźników, o których powinni pamiętać przedsiębiorcy, jak również osoby pracujący poza etatem. Wśród nich jest m.in. minimalna stawka godzinowa obowiązująca na przykład w przypadku umów zlecenia, która od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie z 14,70 zł do 17 zł.

Umowa zlecenie – minimalna stawka godzinowa 2020
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 października 2019

Minimalna stawka godzinowa – kogo dotyczy?

Zastosowanie minimalnej stawki godzinowej wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z artykułem 734 stosuje się ją w przypadku umów zlecenia. Z kolei artykuł 750 analogicznie wiąże ją z umową o świadczenie usług. Całość reguluje Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która doprecyzowuje, że w przypadku umowy zlecenia oraz umowy o świadczeniu usług, jej strony powinny określić sposób potwierdzania liczby przepracowanych godzin. 

Jak ustalić liczbę przepracowanych godzin na zleceniu?

Kluczowym dokumentem regulującym tę kwestię jest umowa, która została zawarta przez strony. Dobrze, jeśli zapis jest jasny i precyzyjny dla obu stron, aby nie dochodziło do nieporozumień. Jeżeli nie znalazł się w niej taki zapis, to zleceniobiorca powinien przekazać wiarygodną informację o liczbie godzin potrzebnych do wykonania zlecenia bądź świadczenia określonej usługi. Taki dokument może być przekazany zarówno w formie pisemnej, jak i przez internet. Może to być dokument tekstowy, a także odpowiednio przygotowany arkusz kalkulacyjny sporządzony np. w Excelu.

Niezależnie od tego, czy strony umówiły się na wynagrodzenie w formie „tygodniówki”, miesięcznej wypłaty, czy w innym wymiarze czasu, warto sprawdzić, czy ostateczna suma po przeliczeniu na godziny, jest równe lub wyższe minimalnej stawce godzinowej.

CZYTAJ TEŻ Jak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracę

Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku

Minimalna stawka godzinowa jest jednym z tych wskaźników, które powiązane są z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Zgodnie z decyzją rządu wzrosło ono z poziomu 2250 zł w 2019 roku do 2600 zł w 2020 – oczywiście mówimy o kwotach brutto. Wraz z podniesieniem płacy minimalnej wzrasta także minimalna stawka godzinowa z poziomu 14,70 zł do 17,00 zł.

Kiedy minimalna stawka godzinowa nie dotyczy zlecenia lub umowy o świadczeniu usług?

Jeżeli umowa zawierana jest między osobami fizycznymi, które nie mają własnej działalności gospodarczej, nie ma obowiązku stosowania minimalnej stawki godzinowej. Podobnie jest w przypadku umowy o świadczenie usług w zakresie całodobowej i ciągłej opieki np. nad osobą starszą.

O minimalnej stawce godzinowej nie ma również mowy w sytuacji, w której miejsce oraz czas wykonania zlecenia (bądź świadczenia usług) zależy od decyzji zleceniobiorcy (lub osoby świadczącej usługi), a wynagrodzenie zostaje wyliczone na podstawie zasad w systemie prowizyjnym.

Rzecz jasna, jeżeli pracujemy na podstawie umowy o dzieło, a także umowy agencyjnej również nie możemy powołać się na przepisy o minimalnej stawce godzinowej. Choć może być ona pewnym argumentem podczas negocjacji z podmiotem oferującym tego typu współpracę.

CZYTAJ TEŻ Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?

Jaka kara za nieprzestrzeganie minimalnej stawki godzinowej?

Minimalna stawka godzinowa to przepis, którego nieprzestrzeganie może wiązać się z dotkliwą karą dla zleceniodawcy. Jeżeli nie przestrzega tego zapisu, może liczyć się z karą grzywny, która obecnie wynosi od tysiąca do 30 tysięcy zł.

Podpisując umowę ze zleceniobiorcą, warto więc dokładnie sprawdzić, czy w tym konkretnym przypadku obowiązuje nas minimalna stawka godzinowa, a jeśli dokładnie przeliczyć czas potrzebny na wykonanie zlecenia. Jeżeli tego nie zrobimy, a poziom stawki godzinowej będzie niższy niż minimalna, sprawa może zakończyć się w sądzie. Wówczas trzeba liczyć się nie tylko z wyrównaniem wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, ale również z grzywną, która w przypadku niewielkich podmiotów może być bardzo dotkliwa.

CZYTAJ TEŻ Czy można otrzymać wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie przed wykonaniem zlecenia?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!