fb

Dodatki za pracę w nocy 2020

Są branże, w których praca na nocną zmianę to codzienność. Wiele dużych firm produkcyjnych jest w stanie wyrobić się z zamówieniami głównie dzięki temu, że działają 24 godziny na dobę. Takie firmy w 2020 roku muszą być gotowe na wyższe koszty pracy. Wraz z podniesieniem pracy minimalnej, wzrośnie także dodatek za pracę w porze nocnej, ściśle powiązany z najniższą krajową. Ile będą wynosiły dodatki za pracę w nocy w 2020 roku?

Dodatki za pracę w nocy 2020
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 października 2019

Minimalne wynagrodzenie a dodatek za pracę w nocy

Jak już informowaliśmy, od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2600 zł brutto względem 2250 zł w 2019 roku. Zgodnie z kodeksem pracy, który precyzuje wysokość dodatku za godzinę pracy w nocy, wynosi on 20% stawki godzinowej, która wynika z płacy minimalnej.

Warto tutaj zaznaczyć, że w kolejnych miesiącach wysokość tego dodatku jest różna i nie wynika to z dobrowolnych obliczeń pracodawcy, a z prawa, które stanowi, że zależy ona od liczby dni roboczych, a będąc precyzyjnym — miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania. Skoro pod tym względem miesiąc nie jest równy miesiącowi, różnice w obliczeniach między styczniem a lutym są łatwe do wytłumaczenia.

Dodajmy, że mówimy o minimalnej kwocie dodatku za pracę w nocy. Pracodawca, chcąc zachęcić zespół do pracy w porze nocnej ma dowolność w ustanawianiu tej stawki i może ona być wyższa od ustawowej. Trzeba także rozróżnić dodatek za pracę w nocy od dodatku za godziny nadliczbowe. Jeżeli praca w nocy wlicza się w dodatkowy czas pracy, pracownik powinien otrzymać oba dodatki.

CZYTAJ TEŻ Umowa potwierdzona przez telefon. Kiedy jest ważna?

Kiedy praca w nocy będzie najbardziej opłacalna?

Zgodnie z zasadami płacowej arytmetyki, najwyższe stawki za pracę w porze nocnej będą obowiązywały w miesiącach, na które przypada najmniej dni roboczych. Najwyższą kwotę za godzinę pracy w 2020 r. otrzymamy w lutym, maju sierpniu oraz listopadzie – 3,25 zł. Najniższa stawka będzie obowiązywała w lipcu – 2,83 zł.

Praca w nocy 2020

W 2020 roku nie ulegnie zmianie definicja pracy w nocy. Przypomnijmy, że obejmuje ona 8-godzinną zmianę, która została wyznaczona między godziną 21:00 a 7:00 rano. Szczegóły często są określane w regulaminie pracy danej firmy. Stosowne zapisy mogą również zostać ujęte w układzie zbiorowym. Co ważne, praca w nocy nie może zaczynać się przed godziną 21:00 lub kończyć po 7:00 rano.

Aby uznać zatrudnionego za pracownika pracującego w nocy, musi przepracować on w każdej dobie co najmniej 3 godziny w tej porze. Pod tę definicje podlega także osoba, która przynajmniej ¼ całkowitego czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przepracowała w porze nocnej.

Kto może pracować w porze nocnej?

Łatwiej jest odpowiedzieć na to pytanie, wskazując katalog osób, które zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą pracować w porze nocnej. Pod tym względem przepisy w 2020 roku również pozostaną bez zmian.

Ustawodawca ustanawiając katalog osób, których pracodawca nie może zatrudniać w nocy, wziął pod uwagę szczególnie uciążliwy charakter takiej pracy. Z tego względu na nocki nie mogą przychodzić kobiety w ciąży, pracownicy opiekujący się dzieckiem przed ukończeniem czwartego roku życia (chyba że wyrazili na taką pracę zgodę), pracownicy młodociani oraz niepełnosprawni (za wyłączeniem sytuacji, w której stosowną zgodę podpisał lekarz).

CZYTAJ TEŻ Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora?

Jakie kary za łamanie przepisów o pracy w porze nocnej?

Warto ten przepis wziąć sobie do serca, bowiem jego złamanie może wiązać się z karą od tysiąca, aż do 30 tys. złotych. To oznacza, że jeśli porozumiemy się z pracownikiem, który opiekuje się dzieckiem do 4 roku życia, w sprawie „nocek” powinniśmy poprosić zatrudnionego o podpisanie choćby krótkiej zgody na piśmie. To samo dotyczy osób z niepełnosprawnościami. Sama zgoda takiego pracownika to za mało – konieczne jest zaświadczenie od lekarza, który napisze, że nie widzi przeciwwskazań do pracy wykonywanej przez jego pacjenta w porze nocnej. To bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć problemów w razie kontroli lub sądowej batalii, jeśli nasze drogi z pracownikiem nagle się rozejdą.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!