Jak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracę

Umowa o pracę to wciąż najbardziej pożądana forma zatrudnienia przez pracowników. Okazuje się jednak, że istnieją na rynku legalne alternatywy dla umowy o pracę. Dzięki nim możesz zarabiać więcej, pracując tyle samo.

Jak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracę
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2019

Czy da się zarabiać więcej, pracując tyle samo? Teoretycznie tak. Wystarczy tylko zmienić formę umowy. Oczywiście z zastrzeżeniem, że tryb pracy i jej specyfika na to pozwalają. W przeciwnym razie "unikanie" zatrudnienia na umowę o pracę może słono kosztować. 

Pracownik oprócz umowy o pracę może być zatrudniony na podstawie:

·        Umowy zlecenia

·        Umowy o dzieło

·        Kontraktu (samozatrudnienia)

Oczywiście nie zawsze będziemy mogli zastosować je jako alternatywę do umowy o pracę. Spróbujmy jednak znaleźć legalne sposoby na to, by zarobić więcej.

Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą? Iga Gradzka

Żeby poznać mechanizm takiej zmiany, musisz zrozumieć, ile kosztuje pracodawcę twoje wynagrodzenie. Dla przykładu weźmy wynagrodzenie 2500 złotych brutto.

Wynagrodzenie brutto

Wynagrodzenie netto

Koszt pracodawcy

Umowa o pracę

2500,00 zł

1808,10 zł

3015,25 zł

Umowa zlecenie bez ZUS

2500,00 zł

2109,00 zł

2500,00 zł

Umowa zlecenie z ZUS

2500,00 zł

1870,38 zł

3015,25 zł

Umowa o dzieło

2500,00 zł

2140,00

2500,00 zł

Kontrakt

2500 zł +VAT

2500 zł +VAT

2500 zł +VAT

W tabelce znajdziemy wyliczenia dla pensji brutto 2500 zł. W przypadku umowy o pracę pracownik otrzymuje „na rękę” niewiele ponad 1800 zł. Pracodawcę taka wypłata kosztuje ponad 3000 zł. Gdzie „znika” reszta? To zaliczka na podatek i składki ZUS odliczane z wynagrodzenia pracownika, a także część, którą do ZUS „dorzuca” pracodawca.

Umowa o pracę

Umowa o pracę może być stosowana praktycznie w każdym rodzaju pracy. Jej specyfika polega na tym, że jej zapisy muszą być zgodne z kodeksem pracy. Przepisy kodeksu pracy definiują np. okres wypowiedzenia, a także prawo do urlopu. Umowa o pracę postrzegana jest jako zapewnienie o stabilności danego stanowiska pracy, może też świadczyć o tym, że konkretny pracodawca jest wypłacalny i chce przyciągnąć do siebie dobrych pracowników. Z perspektywy pracodawcy umowa o pracę jest jednak najdroższa. Koszt, który ponosi on w związku z zatrudnieniem pracownika to dodatkowo około 30% kwoty brutto. Do tego są oczywiście koszty związane z organizacją stanowiska pracy, koszty zatrudnienia zastępstwa w czasie np. urlopu. Jeśli umowa zawierana jest na czas nieokreślony, pracodawca nie może zwolnić pracownika „ot, tak”, co też generuje koszty.

Umowa zlecenie bez ZUS

Umowa zlecenie bez ZUS może być podpisana np. ze studentami albo z pracownikami, którzy mają już umowę zlecenie lub umowę o pracę w innym miejscu na kwotę odpowiadająca przynajmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Jeśli masz już więc gdzieś indziej umowę, to warto w drugim miejscu pracy poprosić o umowę zlecenie. Przy tym samym wynagrodzeniu, które miałbyś na umowie o pracę, otrzymasz „na rękę” sporo więcej. Wszystko dlatego, że nie trzeba będzie płacić wszystkich składek. Wystarczy tylko ta zdrowotna. Zaletą „kosztową” umowy zlecenie jest też to, że nie podlega ona kodeksowi pracy. Może być więc zupełnie dowolnie kształtowana. Pamiętaj jednak, by poinformować pracodawcę, że masz/lub nie umowę z inną firmą. W przeciwnym razie zaniżenie stawek może skutkować karą ze strony ZUS. Jeśli Zakład Ubezpieczeń nałoży ją na Twojego pracodawcę, będzie on miał prawo domagać się zwrotu tej kwoty na drodze sądowej. Jeśli będzie to praca dorywcza, zawsze warto podpisać inną umowę niż umowę o pracę. Wtedy dostaniesz więcej „na rękę”.

CZYTAJ TEŻ Co można na zwolnieniu lekarskim?

CZYTAJ TEŻ Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?                         

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, czyli jej efektem musi być jakieś konkretne dzieło. Może to być naprawa, czy przeróbka czegoś albo stworzenie czegoś od podstaw. Umowa o dzieło nie jest obłożona żadnymi innymi kosztami prócz zaliczki na podatek. Trzeba jednak uważać, by ZUS nie zakwestionował umowy o dzieło, twierdząc, że to sposób na ominięcie stosunku pracy. Jak może to argumentować? Jeśli co miesiąc otrzymujesz regularnie tę samą pensję albo jeśli samo dzieło nie jest precyzyjnie określone, wtedy ZUS może naliczyć składki. Jeśli jednak tryb pracy i jej zakres pozwala zastosować umowę o dzieło, warto z takiego rozwiązania skorzystać, a wyższe dodatkowe pieniądze oszczędzić lub zainwestować. Przy budżecie około 3000 zł, który trzeba byłoby przeznaczyć na zatrudnienie pracownika, przy umowie o dzieło będzie to o kilkaset złotych mniej. Możesz więc zaproponować pracownikowi, że zamiast etatu przyjmiesz umowę o dzieło. Wtedy zamiast trzech tysięcy będzie mógł ci wypłacać na rękę 2700 zł. Jesteś więc „do przodu” prawie 1000 zł w porównaniu do tego, co miałbyś na etacie.

Jeśli więc szukasz alternatywy dla wynagrodzenia, a pracodawca chce ci dać umowę o pracę, zobacz, ile konkretnie zyskasz.

Załóżmy, że pracodawca ma dla Ciebie 3000 zł. Przy umowie o pracę może Ci więc zaproponować 2500 zł brutto, a ty na rękę dostaniesz 1808 zł. Jeśli 3000 zł „będzie wypłacane” na zleceniu to otrzymasz prawie 2500 albo prawie 1900 na rękę. W przypadku umowy o dzieło dostaniesz na rękę 2700, czyli 3000 brutto.

Wynagrodzenie brutto

Wynagrodzenie netto

Koszt pracodawcy

Umowa o pracę

2500,00 zł

1808,10 zł

3015,25 zł

Umowa zlecenie bez ZUS

3000,00 zł

2468,00 zł

3000,00 zł

Umowa zlecenie z ZUS

2500,00 zł

1870,38 zł

3015,25 zł

Umowa o dzieło

3000,00 zł

2700,00

3000,00 zł

Kontrakt

3000,00 zł +VAT

3000,00 zł +VAT

3000,00 zł +VAT

Umowa o współpracę

Zupełnie innym typem umowy jest umowa o współpracę. Może ona być zawarta, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Wtedy jednak sporo kosztów będzie po twojej stronie. Będziesz samodzielnie opłacać ZUS, a także ponosić inne koszty i mieć sporo nowych obowiązków. Chodzi tu głównie o konieczność prowadzenia księgowości, a także samodzielnego prowadzenia rozliczania podatków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
Samochód

Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!