Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?

Lubisz swoją pracę? Chciałbyś otrzymywać za nią satysfakcjonujące wynagrodzenie. Co jednak w sytuacji, kiedy początkowa stawka negocjowana była już dawno, nawet kilka lat temu? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak poprosić swojego pracodawcę o podwyżkę wynagrodzenia. Jak to zrobić skutecznie?

Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 29 kwietnia 2019

Jakie techniki zastosować w rozmowie z pracodawcą, aby osiągnąć cel, czyli dostać podwyżkę?

  1. Dobre przygotowanie do rozmowy

Podstawą podczas negocjowania pensji jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie do rozmowy. Najlepiej umów się wcześniej ze swoim pracodawcą w stosownym dla obu stron czasie. Rozmowa powinna być spokojna i rzeczowa, a raczej trudno o to pomiędzy kolejnymi spotkaniami.

W ramach przygotowania do takiej rozmowy przede wszystkim sprawdź, jakie stawki obowiązują na danym stanowisku w twoim mieście i jego okolicach. Stawki w danym regionie mogą bowiem różnić się od tych ogólnokrajowych. Dobrze jest również sprawdzić aktualną sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa.

  1. Dodatkowe profity

Pamiętaj, że także świadczenia dodatkowe podlegają negocjacji. Być może uda ci się pozyskać na przykład premię albo inne profity, które są dla ciebie ważne. Nie można jednak z tym przesadzać, ponieważ grozi to posądzeniem o roszczeniowość.

  1. Twoje kwalifikacje

Podczas negocjowanie podwyżki najważniejsze jest odpowiednie przedstawienie swoich kwalifikacji. Musisz to zrobić w taki sposób, aby pracodawca zobaczył, co twoja obecność daje firmie. Być może przynosi ona jej konkretne profity finansowe. Ważne jest, abyś był w stanie w uczciwy sposób ocenić swoje możliwości i kwalifikacje. To najlepiej przełoży się na możliwość zyskania wyższej pensji. Czasami dobrym wyjściem jest podawanie przewidywanego zakresu finansowego, a nie konkretnych kwot wynagrodzenia.

  1. Twoje atuty to twoje korzyści

Rozmowa w sprawie podwyżki to idealny moment na to, aby przedstawić wszystkie swoje atuty. Podawaj szefowi konkretne przykłady, w jaki sposób twoja praca wpłynęła na wyniki finansowe firmy. Być może udało ci się rozwiązać jakiś ważny problem albo na przykład dzięki twojemu zaangażowaniu pozyskaliście jakiegoś klienta. To wszystko elementy, które działają na twoją korzyść. Pamiętaj, że operując konkretami z pewnością uda ci się zyskać więcej, niż gdy tylko przedstawiasz ogólne stwierdzenia.

  1. Dobry moment na podwyżkę

Idealny moment na podjęcie rozmowy o twojej podwyżce jest wówczas, kiedy uda ci się zabłysnąć na arenie firmy. Moment na przykład ustnej pochwały od szefa jest świetną chwilą do pociągnięcia tej rozmowy dłużej. Dzięki temu z pewnością uda ci się coś zyskać.

Negocjowanie wynagrodzenia przy nowym zatrudnieniu

Negocjowanie wynagrodzenia może także dotyczyć sytuacji, kiedy dopiero poszukujesz nowej pracy. Wówczas również weź pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim już podczas samej rozmowy rekrutacyjnej zapytaj o możliwość negocjowania wynagrodzenia w dłuższej perspektywie czasowej.

Stwórz swoją listę korzyści. Niech będą to twoje konkretne osiągnięcia, certyfikaty, kursy, twarde umiejętności. Przy okazji takiej listy pomyśl również, co możesz zrobić dla pracodawcy na tym stanowisku. Chodzi tu po prostu o twoje propozycje, w jaki sposób na przykład zwiększysz zyski firmy, co może być również związane z twoimi umiejętnościami. Być może na przykład umiesz prowadzić skuteczne kampanie na Facebooku? Czasami chcąc zarabiać więcej, trzeba po prostu nieco więcej od siebie dać.

Negocjacji na etapie zatrudniania nie podlega tylko sama pensja, ale także różne dodatki do niej. Jakie elementy można negocjować?

  • Prywatna opieka medyczna;
  • Możliwość pracy zdalnej;
  • Karty sportowe;
  • Dofinansowanie dodatkowych kursów i szkoleń;
  • Elastyczne godziny pracy;
  • Zwrot pieniędzy za dojazd do firmy;
  • Ubezpieczenie na życie.

Oczywiście nie jest to koniec możliwości. Tak naprawdę są one o wiele szersze. W toku dobrze przeprowadzonych negocjacji być może uda ci się zyskać jeszcze o wiele więcej.

Sprawdź także:

Kontrola zwolnień lekarskich. E-zwolnienia wykryją symulantów?

Wchodzą w życie tzw. e-acta. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!