Hulajnogi elektryczne. Już wkrótce pojadą na nich tylko wybrani?

Hulajnogi elektryczne, które zalewają polskie duże miasta, wzbudzają coraz więcej kontrowersji. Jedni uważają, że poruszający się na hulajnodze jest pieszym i może korzystać z chodnika, inni, że to motorower. Kolejne kraje wprowadzają regulacje, które uporządkują system miejskich hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne. Już wkrótce pojadą na nich tylko wybrani?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 maja 2019

Całkiem niedawno warszawski nastolatek jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił na chodniku kobietę. Została ranna. Mandatem ukarano jednak poszkodowaną, a nie nastolatka. Wszystko dlatego, że policjanci uznali, że kierujący hulajnogą to pieszy. Jednak jak podaje serwis brd24.pl trzy lata wcześniej sąd w Lublinie stwierdził, że hulajnoga elektryczna to motorower. Wszystko przy okazji wypadku, do którego doszło właśnie w Lublinie. 10-latek jadąc na hulajnodze elektrycznej wjechał na przejście wprost pod koła miejskiego autobusu.

 Z pewnością hulajnogi elektrycznej nie można traktować jako pieszego, tj. osoby znajdującej się poza pojazdem na drodze i niewykonującej na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; w tym również osoby prowadzącej, ciągnącej lub pchającej rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osoby poruszającej się w wózku inwalidzkim, a także osoby w wieku do 10 lat kierującej rowerem pod opieką osoby dorosłej (art. 2 pkt 18 Prawa o ruchu drogowym) – czytamy w wyroku sądowym, na który powołuje się serwis BRD24.pl

Przyszłość elektrycznych hulajnóg

W polskim prawie nie istnieje precedens. Każdy sąd może podejmować inną decyzję w sprawie hulajnóg. To jednak stawia pod znakiem zapytania całe nowe systemy miejskich hulajnóg elektrycznych. W świetle takich orzeczeń Policja powinna traktować jazdę nimi po chodnikach jako wykroczenie w ruchu drogowym – jazda motorowerem po chodniku nie jest dozwolona.

Dla przypomnienia, motorowerem można jeździć po ulicy. Hulajnoga po ulicy nie może jeździć. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.), motorower powinien być wyposażony m.in.: w przednie światło mijania i drogowe, tylne światło pozycyjne, tylne światło odblaskowe, kierunkowskazy z tyłu i z przodu, światło hamowania „stop”.W dodatku motorower musi być zarejestrowany, mieć dokonany przegląd, a jego właściciel musi również wykupić ubezpieczenie OC. W Polsce potrzeba więc zmiany przepisów związanych z hulajnogami.

Hulajnogi elektryczne w Niemczech

Niemcy natomiast kończą regulacje prawne dotyczące jazdy elektrycznymi hulajnogami. Będzie można używać tylko takich, których prędkość jazdy nie wynosi więcej niż 20 km/h, a w strefach pieszych maksymalnie 12km/h. Zgodnie z niemieckimi przepisami hulajnogi są motorowerami.

Sprawdź także:

Takich podwyżek nikt się nie spodziewał. Inflacja rośnie bardzo szybko

Dlaczego ceny owoców i warzyw są tak wysokie? Kto na tym zarabia?

Według Deutsche Welle Niemcy zezwolą na poruszanie się hulajnogami elektrycznymi po chodnikach oraz w strefach pieszych. Ale dopuszczalne będzie to tylko na hulajnogach, których maksymalna prędkość wynosi 12 km/h. Żeby jechać taką hulajnogą trzeba będzie mieć co najmniej 12 lat.

Część niemieckich ekspertów chce pójść krok dalej. W ich opinii elektryczne hulajnogi powinny mieć np. przycisk ograniczający prędkość do 6 km/h i dopiero z taką prędkością powinno się z nich korzystać na chodnikach.

Hulajnogi elektryczne we Francji

Francuzi poszli jeszcze dalej. Prawo zabrania jazdy elektrycznymi hulajnogami wśród pieszych. Dodatkowo hulajnogi będą musiały mieć oświetlenie i dzwonek, a dzieci będą musiały jeździć w kaskach.

Według francuskiego dziennika „Le Parisien”, Paryż wprowadził karę w kwocie 135 euro dla tych, którzy jeżdżą hulajnogami elektrycznymi po chodnikach. Od września taka sama kara będzie grozić w całym kraju. Będzie można zostać ukaranym nawet za przejazd przez chodnik do budynku. Hulajnogi elektryczne czy seegwaye trzeba będzie przez chodnik przeprowadzać.

Sprawdź także:Emerytura plus już w maju. Ustawa podpisana

Na hulajnogach elektrycznych nie będzie można poruszać się na drogach poza obszarami zabudowanymi – jedynie po biegnących przy nich drogach dla rowerów. W miastach takimi pojazdami będzie można jeździć po drogach dla rowerów oraz po drogach, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 50 km/h.

Francuskie regulacje zakładają też, że z urządzeń transportu osobistego korzystać będą mogły dzieci od 8 roku życia. Młodzież do 12. roku życia obowiązkowo będzie jeździć w kaskach.

Hulajnogi elektryczne będą musiały być wyposażone w przednie i tylne światła oraz światła odblaskowe – tak, jak rowery. Obowiązkowym wyposażeniem będzie też sygnał dźwiękowy np. dzwonek.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?
ZUS

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?

Choć do roku szkolnego pozostało trochę czasu, wielu rodziców, którzy złożyli wniosek z programu „Dobry Start”, zastanawia się, kiedy na ich bankowe konto przyjdzie 300 plus? Sprawdziliśmy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!