Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zmieniło procedurę potwierdzania choroby. Czy lekarz może odmówić wydania zwolnienia lekarskiego?

Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 12 maja 2019
Co roku zwolnienia lekarskie kosztują ZUS i pracodawców miliardy złotych. ZUS podaje, że co miesiąc płaci za 10 mln dni. Za kolejne 6 mln dni płacą pracodawcy. Aby zmniejszyć ten problem, trzeba sprawdzić, czy chory na pewno jest chory i czy należy mu się świadczenie. 
 
 

1 grudnia 2018 roku w całej Polsce zaczęły obowiązywać zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej. Ich celem jest lepsza kontrola zwolnień chorobowych oraz regulowanie prawidłowości wykorzystywania. Do tej pory, kiedy zwolnienia były papierowe i pracownik miał siedem dni na ich dostarczenie do pracodawcy, w przypadku krótkoterminowych zwolnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie miał realnej możliwości na sprawdzenie takiego zwolnienia. Elektroniczne zwolnienia mają za zadanie uszczelnić system i zapobiec nadużyciom w tym zakresie.

Zwolnienie lekarskie służy temu, by usprawiedliwić absencję w pracy, a równocześnie za czas jego trwania móc pobrać stosowne wynagrodzenie (najczęściej 80% pensji zasadniczej).

Czy specjalista ma prawo do odmowy wydania zwolnienia lekarskiego?

Lekarz nie wystawi zwolnienia lekarskiego pacjentowi, który jest zdrowy. Ma do tego prawo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z niego, że zwolnienie należy się wyłącznie w sytuacji choroby uniemożliwiającą pracę.

Zaświadczenie lekarskie można wystawić dopiero po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Brany jest pod uwagę stan zdrowia osoby badanej i to również w odniesieniu do rodzajów i warunków jego pracy. Lekarz ma za zadanie stwierdzić, w jakim okresie pacjent jest niezdolny do pracy.

Czytaj tez: Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniach lekarskich

Zwolnienie na jeden dzień

Pod względem prawnym nie ma przeciwwskazań do tego, aby zwolnienie było wystawione tylko na jeden dzień. Jeżeli lekarz uzna, że tego konkretnego dnia pacjent nie może wykonywać swoich obowiązków, może wystawić zwolnienie tylko na jeden dzień.

Jednocześnie należy pamiętać, że samo przyjście do lekarza nie uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego. W przypadku, jeżeli lekarz wystawi zwolnienie pomimo stwierdzenia, że pacjent nadaje się tego dnia do pracy, grozi mu odpowiedzialność karna.

Lekarz odmawia zwolnienia lekarskiego. Co robić?

Co ma jednak zrobić pacjent, który źle się czuje, a mimo tego lekarz odmówi mu wystawienia zwolnienia? Ma on wówczas prawo do zmiany lekarza na innego. Mówi o tym artykuł 28 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Każdy ma prawo do dwukrotnego w ciągu roku zmienienia lekarza pierwszego kontaktu. Pacjent może również zgłosić sprzeciw przeciwko decyzji lekarza. Taki sprzeciw wnosi się do Komisji Lekarskiej za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta.

Zgłoszenie można zgłosić 30 dni od daty wydania opinii. Wniesienie takiego sprzeciwu wymaga stosownego uzasadnienia. Komisja Lekarska swoją pracę opiera na dokumentacji medycznej i ewentualnie przeprowadzonych bezpośrednich badaniach pacjenta. Orzeczenie powinna wydać ona niezwłocznie, nie później niż po upływie 30 dni od daty zgłoszenia sprzeciwu.

W większości przypadków zwolnienie lekarskie jest wystawiane na okres od dnia, w którym badanie lekarskie zostało przeprowadzone. Czasami jest ono wystawiane od kolejnego dnia. Dzieje się tak, jeżeli właśnie tego dnia pacjent przyszedł do lekarza. Zgodnie z przepisami jest możliwość wystawienia zwolnienia także za późniejszy czas, maksymalnie cztery dni, ale tylko pod warunkiem, że bezpośrednio po dniu badania przypada dzień wolny albo badanie przeprowadzone jest w czasie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Jednocześnie lekarz może również wystawić zwolnienie za trzy dni do tyłu. Taka sytuacja ma jednak miejsce w szczególnych okolicznościach, to znaczy wówczas, kiedy na przykład tego samego dnia nie było już do niego wolnych terminów na wizytę. W przypadku chorób psychicznych zwolnienie może zostać wystawione z jeszcze wcześniejszą datą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!