Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

Co roku zwolnienia lekarskie kosztują ZUS i pracodawców miliardy złotych. ZUS podaje, że co miesiąc płaci za 10 mln dni. Za kolejne 6 mln dni płacą pracodawcy. Aby zmniejszyć ten problem, trzeba sprawdzić, czy chory na pewno jest chory i czy należy mu się świadczenie. Jakie zwolnienia lekarskie ZUS może skontrolować szybciej?

Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 6 marca 2019

Jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, w każdej chwili możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędnika ZUS. Taką kontrolę może samodzielnie przeprowadzić również pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób. (1)

Czytaj też:

Kontrola zwolnień lekarskich 2019. E-zwolnienia wykryją symulantów

Świadczenia rodzinne i wychowawcze. Skargi i odwołania

Skarga na lekarza, przychodnię lub szpital. Gdzie i jak złożyć?

Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

Pewnym grupom zawodowym i pewnym “typom” zwolnień lekarskich ZUS może przyjrzeć się szybciej. Jeśli właśnie przebywasz na L4 sprawdź, czy nie należysz do którejś z wymienionych niżej grup.

Zwolnienie na schorzenia psychiczne

Do tej pory wszyscy byli zgodni — kontrolerzy ZUS, pracodawcy, lekarze oraz sami chorzy — że zwolnienia lekarskie na choroby psychiczne są najtrudniejsze do zakwestionowania. Bo jak udowodnić choremu na depresję, że symuluje i wcale nie jest chory? Jeśli regularnie stawiał się na wizyty u psychiatry, realizował wystawiane przez lekarza recepty, to w zasadzie był nie “do ruszenia”. Ale to powoli się zmienia. Przyznają to doświadczeni w pobieraniu świadczeń chorobowych z tytułu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych — jeszcze kilka lat temu na pierwsze kontrole można było czekać kilka miesięcy. Dziś chorzy mogą spodziewać się kontroli nawet w pierwszym miesiącu przebywania na L4. Często powodem tak szybkiej reakcji ZUS jest wniosek pracodawcy, który kwestionuje zasadność wystawionego zwolnienia.

Zwolnienia na kręgosłup

Podobnie rzecz ma się ze zwolnieniami na przeróżne problemy z kręgosłupem. Lekarze w Polsce i na świecie zgodnie przyznają — schorzenia kręgosłupa to choroba cywilizacyjna. Sprawa jest więc oczywista i jak kraj długi i szeroki — próżno szukać osoby ze zdrowym i prostym kręgosłupem. Nie trzeba udawać, dokumentacja lekarska mówi sama za siebie. Mimo to nie spodziewaj się, że jeśli masz L4, bo cierpisz na zwyrodnienie kręgosłupa, kontrola ZUS cię ominie.

Starasz się o rentę

Jeśli ubiegasz się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, kontrolę nasz gwarantowaną. Komisja na pewno dokładnie sprawdzi, czy renta ci się należy. Na zwolnieniu możesz przebywać 182 dni lub 270 (dłuższy okres dotyczy kobiet w ciąży oraz chorych na gruźlicę). Jeśli po upływie tego terminu stan zdrowia nadal nie pozwala na powrót do pracy, możesz ubiegać się o rentę albo o świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli komisja uzna, że twój stan zdrowia rokuje na wyzdrowienie, przyzna ci nie rentę, a świadczenie rehabilitacyjne. Taki zasiłek możesz pobierać przez maksymalnie 12 miesięcy.

Zwolnienia „na strajk”

Ostatnio cały kraj żyje sprawą protestów nauczycieli domagających się podwyżek. Jako formę strajku wielu protestujących wybiera zwolnienie lekarskie. Branżę opanowała belferska grypa. W niektórych szkołach i przedszkolach z powodu absencji odwoływane są lekcje, bo nie ma kto prowadzić zajęć. Zwolnienia jako formę protestu wybierały również inne grupy zawodowe: pielęgniarki, lekarze, górnicy, służby mundurowe. Jeśli ty również strajkujesz na L4, możesz spodziewać się kontroli ZUS.

Zwolnienia od nowego pracownika

ZUS może zainteresować się zasadnością wystawienia zwolnienia lekarskiego w przypadku, gdy ubezpieczony jest niezdolny do pracy zaraz po podpisaniu umowy o pracę. To nie jest zakazane — możesz iść na L4 od razu po podpisaniu umowy. Na wypłatę pierwszego zasiłku z tytułu niezdolności do pracy poczekasz 30 dni. Ale jeśli pracodawca uzna twoją chorobę za podejrzaną, może skierować do ZUS wniosek o przeprowadzenie kontroli.

Zwolnienia od kobiet w ciąży prowadzących działalność gospodarczą

W tym przypadku nie chodzi o kwestionowanie zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego, co wysokości wypłacanego zasiłku. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, deklarujesz wysokość opłacanych składek i często są to stawki minimalne. A jak wiadomo, wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru zadeklarowanych składek. Jeśli więc ZUS otrzymuje zwolnienie lekarskie od kobiety w ciąży prowadzącej działalność gospodarczą i zauważy, że w ostatnim czasie wysokość składek wzrosła maksymalnie, może zakwestionować wysokość wypłacanego świadczenia.

Zwolnienia częste i z dłuższym okresem niezdolności do pracy

Jeśli kilka razu w roku bierzesz L4 i każde z nich jest wystawiane na coraz to dłuższe okresy, a dodatkowo kolejne zwolnienia lekarskie są wystawiane przez różnych lekarzy, możesz spodziewać się kontroli. ZUS sprawdzi, czy zwolnienie jest prawidłowo wykorzystywane i czy oby w czasie niezdolności do pracy nie wykonujesz zakazanych czynności, np. zamiast leżeć w łóżku przebywasz poza domem. Nie licz na to, że ZUS uprzedzi cię o terminie kontroli. Jesteś chory, masz być w domu, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

(1) Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. nr 65, poz. 743 z późn. zm.).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!