Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej. Uważaj na zagrożenia

Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania poczty elektronicznej? Dowiedz się z naszego poradnika

Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej. Uważaj na zagrożenia
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 marca 2019

Bezpieczne użytkowanie poczty elektronicznej – podstawowe zasady

Bez poczty elektronicznej trudno sobie wyobrazić współcześnie codzienne funkcjonowanie. Ze względu na to, że znajdują się na niej czasem bardzo ważne dane, trzeba ją odpowiednio chronić. Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania poczty elektronicznej?

Sprawdzaj nadawcę e-maila

Przyjrzyj się adresowi nadawcy e-maila. Jest to ważne, szczególnie jeżeli otrzymana wiadomość pochodzi na przykład z banku. Sprawdzenie tego to podstawa, ale jednocześnie nie daje jeszcze 100% gwarancji.

Czytaj również:

10 sposobów na zabezpieczenie swoich danych osobowych

Kserowanie dowodu osobistego przez operatora a ochrona danych osobowych

Czy własny sklep internetowy to dobry sposób na biznes?

Treść wiadomości

Otrzymana korespondencja, zwłaszcza oficjalna, powinna mieć odpowiadającą sobie treść. Jeżeli są w niej liczne błędy gramatyczne i ortograficzne, powinna zaświecić Ci się czerwona lampka. Czasami tego rodzaju wiadomości są tłumaczone przy użyciu translatora i jest to bardzo niepokojące.

Linki w wiadomościach

Szczególną czujność zachowaj przed kliknięciem w jakiekolwiek linki znajdujące się w środku wiadomości. Bezpieczniejszą opcją jest samodzielne wpisanie adresu do wyszukiwarki. Nie klikaj także we wszelkiego typu odnośniki „proszę o wypisanie mnie z listy mailingowej” lub podobne. Przez to możesz nieopatrznie wyrazić na coś zgodę, co spowoduje otrzymywanie tylko coraz więcej SPAM-u.

Spakowane załączniki

Nawet, jeżeli wiadomość pozornie pochodzi od znanych firm godnych zaufania, nigdy nie otwieraj spakowanych załączników do nich. Szczególnie pliki z rozszerzeniem zip, rar, 7z po wypakowaniu na dysku mogą narobić wiele szkód. Najlepiej od razu je usuń.

Weryfikacja dwustopniowa

Dwustopniowa weryfikacja na przykład konta to idealny pomysł na zabezpieczenie się przed wyciekiem danych. Warto ją włączyć także przy okazji korzystania z poczty elektronicznej. Wówczas dostęp do konta nie będzie taki łatwy.

SPAM

SPAM, czyli wszelkiego typu niechciane reklamy i inne wiadomości, których nie chcesz dostawać, najlepiej jest od razu usuwać. Takie strony mogą bowiem podszywać się pod istniejące sklepy tylko po to, aby wyłudzić Twoje dane. Mogą to być dane na przykład karty płatniczej. Korzystając z linków, zamiast kupić coś wybranego, możesz zakupić zupełnie inny przedmiot.

Kilka kont e-mail

Bardzo dobrą zasadą jest posiadanie kilku adresów poczty e-mail. Dzięki temu jedną skrzynkę przeznaczysz wyłącznie na oficjalną korespondencję, a inną – na przykład na interesujące Cię newslettery. W ten sposób łatwiej jest zachować porządek, a w razie problemu dodatkowy adres łatwo jest usunąć. Wybieraj raczej te skrzynki, które mają wbudowane zabezpieczenie przeciwko SPAM-owi.

Zróżnicowane hasła

Chociaż brzmi to bardzo kusząco, to jednak nigdy nie decyduj się na ustawienie takiego samego hasła do różnych kont i różnych poczt elektronicznych. Współcześnie dostępne są już programy, które zapamiętują hasła i są całkowicie bezpieczne. Jeżeli jakaś osoba przejmie Twoje konto e-mail, dzięki temu nie zyska automatycznego dostępu do wszystkich innych, równie ważnych.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!