e-PIT a ulga na dzieci. Ulga na dzieci niewykorzystana w całości? Sprawdź, co zrobić

W tym roku podatnicy doczekali się dużego ułatwienia. PIT-y „wypełniają się same”. Wystarczy zalogować się na portalu podatki.gov.pl, zaakceptować deklarację lub wprowadzić swoje zmiany i gotowe. Ale Ministerstwo Finansów radzi niektórym podatnikom — nie zostawiaj rozliczenia podatkowego usłudze e-PIT i deklarację wypełnij samodzielnie. Kto powinien posłuchać tej rady?

e-PIT a ulga na dzieci. Ulga na dzieci niewykorzystana w całości? Sprawdź, co zrobić
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 marca 2019

Zalecenie Ministerstwa Finansów dotyczy tych wszystkich podatników — rodziców i opiekunów — którzy nie wykorzystali w całości przysługującej im ulgi na dzieci.

Kiedy podatnik otrzyma zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci?

Zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci będzie należał się podatnikowi, jeśli wykaże wysokość składki ZUS rozliczanej w deklaracji. I oczywiście pod warunkiem, że kwota ulgi jest większa od należnego podatku. Rodzic czy opiekun musi jednak sam zadbać o to, aby w swoim zeznaniu wskazać kwotę limitu składki ZUS, do którego będzie mu udzielony zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci. Usługa e- PIT nie zrobi tego za niego. Zwrot niewykorzystanej ulgi należy się tylko do wysokości płaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Czy mogę rozliczyć się przez e-PIT, jeśli chcę otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci?

Nie oznacza to, że podatnicy, którzy chcą otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci nie mogą skorzystać z wygodnej usługi e-PIT. Muszą tylko pamiętać o tym, aby na portalu podatkowym wybrać odpowiednią funkcjonalność: „dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”. Gdzie można ją znaleźć? Wystarczy przejść do części „twoje ulgi i odliczenia”. Wtedy podatnikowi wyświetli się dodatkowe pole, w którym należy podać wysokość składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po wypełnieniu tego pola, kwota do zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci wyświetli się automatycznie. Jeszcze tylko akceptacja całości i zeznanie podatkowe gotowe.

Czytaj też:

Dajesz na WOŚP? Zobacz, jak odliczyć darowiznę od podatku?

Rewolucja w PIT 2018. Zeznanie wypełni za ciebie urzędnik

Jak rozliczyć darowiznę przez twój e-PIT?

Jak zalogować się do portalu podatkowego?

Aby zobaczyć swój e-PIT wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl. Znajdziesz tam instrukcję logowania. Do e-PIT masz dostęp po zalogowaniu swoim profilem zaufanym lub jeśli go jeszcze nie masz — podajesz następujące dane: PESEL, kwotę przychodu z PIT 2017, jedną z kwot przychodu z PIT 2018, np. z PIT-11.

Po licznych głosach sprzeciwu, że dostęp do e-PIT mogą mieć osoby postronne — wprowadzono obowiązek podania dodatkowej informacji — całość należy potwierdzić kwotą podatku lub nadpłaty z PIT 2017. Zamiast numeru PESEL można podać również datę urodzenia lub NIP.

Czytaj też:

Leki na receptę w sprzedaży wysyłkowej? Od kiedy będzie to możliwe? Dla kogo?

Nowy e-dowód osobisty

Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!