1% podatku na OPP. Jak rozliczyć darowiznę przez Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT pozwala na przygotowanie przez Krajową Administrację Skarbową deklaracji PIT-37 i PIT-38 za rok 2018. Rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na możliwość przekazania darowizny na wybraną organizację pożytku publicznego.

1% podatku na OPP. Jak rozliczyć darowiznę przez Twój e-PIT?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lutego 2019

Ministerstwo Finansów przygotowało w tym roku niespodziankę dla podatników. Dzięki usłudze Twój e-PIT Krajowa Administracja Skarbowa sama przygotuje deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok 2018. Rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na możliwość przekazania darowizny na wybraną organizację pożytku publicznego.

Sprawdź też:

Przekazanie 1 procenta podatku na wybrany cel z roku na rok staje się coraz bardziej popularną wśród podatników formą dobroczynności. Dlatego Ministerstwo Finansów, pracując nad usługą zadbało, by obywatele nie zostali pozbawieni tej możliwości.

Przygotowany przez KAS formularz jest dostępny od 15 lutego 2019 roku na portalu www.podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT. Podatnik po wpisaniu wymaganych przez system danych lub po użyciu profilu zaufanego, przejdzie do strony z przygotowaną deklaracją. Będzie tam rubryka dotycząca przekazywania 1 procenta podatku.

Jak przekazać darowiznę przez e-PIT?

Jeżeli podatnik w ubiegłym roku wspierał określony podmiot, w tym roku ta sama organizacja zostanie wpisana automatycznie, o ile podmiot ten nadal znajduje się w spisie uprawnionych do otrzymania darowizny. Pozostawienie wypełnionego rekordu spowoduje przekazanie pieniędzy na ten właśnie cel.

Jeśli organizacji nie ma w wykazie, miejsce pozostanie puste. W takim przypadku, zarówno doświadczony podatnik, jak i osoba składająca zeznanie po raz pierwszy, może wybrać OPP z przygotowanego wykazu lub pozostawić puste miejsce w formularzu. Brak wskazania jest jednoznaczne z brakiem woli przekazania 1 procenta podatku na organizację pożytku publicznego.

Sprawdź także:

Podatnik, który nie chce powielać zeszłorocznego wyboru, powinien wskazać nowy podmiot. Jego wybór zastąpi dane wpisane automatycznie przez KAS do deklaracji podatkowej.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

500 zł mandatu na grzybobraniu? Za co?
kary

500 zł mandatu na grzybobraniu? Za co?

Grzybobranie, to jesienią jedno z ulubionych hobby Polaków. Może się jednak zdarzyć, że las opuścimy nie tylko z koszem prawdziwków, ale także z… 500 złotowym mandatem. Wielu grzybiarzy, nie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!