Dane osobowe w e-PIT. Osoby postronne dowiedzą się, ile zarabiasz?

Ministerstwo Finansów w tym roku udostępniło usługę Twój e-PIT. Miała ona stanowić ułatwienie dla podatników, którym umożliwiono za pośrednictwem portalu podatkowego złożenie zeznania już wygenerowanego przez system na podstawie danych przesłanych przez pracodawców. Pojawia się pytanie, kto ma dostęp do danych w systemie e-PIT.

Dane osobowe w e-PIT. Osoby postronne dowiedzą się, ile zarabiasz?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 21 lutego 2019

Koniec składania deklaracji podatkowych PIT w formie papierowej. Przynajmniej w przypadku wybranej grupy osób. Dzięki systemowi e-PIT nie trzeba już przesyłać samodzielnie zeznania podatkowego. Pojawia się jednak ważne pytanie. Kto będzie miał dostęp do danych w systemie e-PIT i czy są one bezpieczne?

Sprawdź także:

Jak skorzystać z systemu e-PIT?

Od 15 lutego zainteresowane osoby mogą po skorzystaniu z profilu zaufanego lub po wpisaniu wymaganych przez system danych weryfikacyjnych sprawdzić przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową formularz. Następnie wedle własnego uznania można go zmodyfikować i przesłać do urzędu lub zrezygnować ze składania deklaracji online i skorzystać z wersji tradycyjnej. Jeżeli jednak podatnik nie wykona żadnego ruchu do 30 kwietnia, widniejący w systemie druk zostanie uznany za prawidłowo złożone zeznanie.

W roku bieżącym w wersji elektronicznej dostępne są tylko: PIT-37 i PIT-38, ale jak zapowiada resort w kolejnych latach liczba dostępnych druków ma się zwiększać.

 Podczas logowania użytkownik ma obowiązek podać następujące dane:

  • PESEL (ewentualnie NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu za rok 2017
  • kwotę przychodu z jednej informacji od pracodawców za rok 2018

Po wpisaniu i zatwierdzeniu powyższych rekordów podatnikowi udostępniony zostanie przygotowany specjalnie dla niego formularz. Jeśli dana osoba chce rozliczać PIT wspólnie z małżonkiem, po wprowadzeniu danych druk przybierze odpowiednią formę wraz z wszystkimi danymi dotyczącymi dochodów uzyskanych także przez współmałżonka.

Ochrona danych osobowych w e-PIT

Problem w tym, że znajomość wymaganych przez system danych dla pewnej grupy osób nie stanowi tajemnicy. Były pracodawca, księgowa, były małżonek, koleżanka, która pomagała w zeszłym roku przy rozliczeniu. Każdy, kto wie, jakie wielkości wpisać może się zalogować jako dany podatnik i poznać już zawarte w przygotowanym formularzu kwoty.

Sprawdź także:

Osoba postronna jako zalogowany podatnik, którego dotyczy zeznanie, może bez najmniejszego problemu zmodyfikować druk według własnego uznania, np. przez wybranie organizacji pożytku publicznego, na której konto przekazany zostanie 1 proc. podatku czy zmianę wybranej ulgi.

W środę 20 lutego Ministerstwo Finansów zapewniało, że dane w systemie Twój e-PIT są bezpieczne. Po tym, jak sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Danych Osobowych, minister finansów ma złożyć wyjaśnienia. Już pojawiły się głosy, że system ma mieć dodatkowe zabezpieczenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!