Czy można legalnie produkować własny prąd?

Będą podwyżki prądu, czy nie? Zamieszanie wokół ustawy związanej z cenami prądu nie cichnie. Może warto więc zdecydować się na własny prąd. Czy można legalnie wyprodukować prąd? Dowiesz się tego z naszego materiału.

Czy można legalnie produkować własny prąd?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lutego 2019

Generator prądotwórczy, fotowoltaika albo inne źródła energii elektrycznej stają się coraz popularniejsze. Dowiedz się, czy używanie takich urządzeń jest legalne?

SPRAWDŹ TAKŻE:

Podstawowa zasada głosi, że zezwolenie nie jest wymagane, jeśli produkcja prądu odbywa się na własne potrzeby. Mało tego. Jeśli mikro instalacja jest naprawdę mała (nie przekracza 1MW) to nie trzeba nawet płacić akcyzy od prądu przez nią wytworzonego. 

Agregat prądotwórczy — czy to legalne

Agregat prądotwórczy, to urządzenia szczególnie przydatne dla właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej wykorzystuje się takie rozwiązanie. Pompa ciepła, która grzeje dom potrzebuje prądu, kuchenki również potrzebują takiego zasilania. W przypadku awarii sieci przesyłowej, część osób decyduje się używać agregatu prądotwórczego by zasilać dom. Najczęściej agregat prądotwórczy zasilany jest benzyną lub olejem napędowym. 

Te najpopularniejsze, do zastosowań domowych nie mają wielkiej mocy ale wystarczają do zasilania podstawowych urządzeń. Jeśli okazjonalnie używasz takiego urządzenia, nie potrzebujesz do tego żadnego zezwolenia. Ale. jeśli chcesz w instalacji zamontować sterownik, który automatycznie włącza agregat prądotwórczy gdy zabraknie prądu, to musi na to zgodzić się dostawca energii. 

Czy można na stałe używać agregatu prądotwórczego?

W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do zakładu energetycznego. Dodatkowo wymaga się przedstawienia projektu instalacji. Musi być też wskazany konserwator, który będzie odpowiadał za prawidłowe działanie agregatu. Serwisowanie takiego agregatu podłączonego do instalacji na stałe musi odbywać się nie rzadziej niż co pół roku.

SPRAWDŹ TEŻ:

Czy przydomowa mini-elektrownia jest legalna?

Trzeba pamiętać, że prąd uzyskiwany z agregatu prądotwórczego zwykle jest znacznie droższy niż ten z sieci. Uciążliwością może być też generowany przez urządzenie hałas. Dlatego sporo osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Taka inwestycja kosztuje sporo, a zdania na temat opłacalności są podzielone. Nie nam to jednak rozstrzygać. My zajmujemy się bowiem legalnością takiego rozwiązania.

Jak już stwierdziliśmy na początku, mała instalacja nie wymaga zezwolenia. Mało tego. Na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, których moc nie przekracza 40 kW nie trzeba pozwolenia budowlanego ani żadnego innego zgłoszenia. O ile wysokość takiej instalacji nie będzie wyższa niż 3 m. Jeśli będzie wyższa, trzeba taką budowę zgłosić.

Elektrownia wiatrowa. Czy mogę ją postawić koło domu?

Znacznie więcej kłopotów sprawi nam wybudowanie małej elektrowni wiatrowej. Jeśli taka instalacja nie będzie na stałe związana z gruntem, a wysokość nie przekroczy 3 metrów ponad dach, to nie będzie potrzebne żadne zezwolenie. Jeżeli maszt będzie wyższy lub zbudowany na fundamencie, będzie uważany za budynek, a w związku z tym trzeba będzie posiadać pozwolenie na budowę, a potem pozwolenie na użytkowanie wiatraka. Żeby je uzyskać trzeba będzie wiatrak oświetlić i pomalować śmigła. 

Nowelizacja Prawa energetycznego w 2013 roku zezwoliła właścicielom mikro instalacji sprzedaż prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne albo wiatraki. Żeby sprzedawać prąd nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Wystarczy zgłosić to do zakładu energetycznego. Ten musi przyjąć taką energię. Kwestia warunków pozostaje po stronie konsumenta i zakładu energetycznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!