Innogy podnosi ceny prądu. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Sprzedawcy prądu podnoszą ceny. Budzi to zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 28 grudnia 2018 r. miała chronić konsumentów przez podwyżkami. Ceny energii elektrycznej dla obywateli — zgodnie z zapowiedziami rządu — powinny w 2019 r. pozostać na dotychczasowym poziomie.

Innogy podnosi ceny prądu. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 23 stycznia 2019

Tymczasem odbiorcy usług firmy innogy Polska SA otrzymują wyższe stawki opłat o 12 proc. RPO wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę działań sprzedawcy.

- Mając świadomość, że przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są dostosować cenniki do dnia 30 stycznia 2019 r., zwracam się z prośbą o ocenę działań podjętych przez innogy Polska S.A. i zajęcie stanowiska w kwestii poziomu cen, jakie w świetle ustawy mogą być stosowane wobec konsumentów – pisze do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika Praw Obywatelskich.

Powołuje się na niepokojące informacje o podwyższeniu stawek za energię elektryczną przez innogy Polska SA. Z wypowiedzi przedstawicieli firmy wynika, że podwyżka wynosi 12 proc. i spowodowana jest dużym wzrostem cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ustawa mówi, iż nie jest możliwe pobieranie od konsumentów opłat za energię elektryczną wyższych niż w 2018 r. Jeśli przed wejściem w życie przepisów ustalono stawki na 2019 r., należy je skorygować — przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek określenia do 30 stycznia 2019 r. cen i stawek w wysokości nie wyższej, niż stosowane 30 czerwca 2018 r. Taki obowiązek ciąży też na innogy Polska SA.

>>>CZYTAJ TEŻ: Konsumenci przegrywają na rynku energii elektrycznej

W związku z tym RPO wystąpił do prezesa URE o ocenę działań spółki. Poprosił go również o rozważenie akcji informacyjnej, która pozwoli na uzyskanie przez konsumentów ogólnej wiedzy o poziomie cen energii elektrycznej w 2019 r.

- Ponieważ opłaty za prąd są stałym i koniecznym składnikiem w budżetach domowych, chaos informacyjny i stan niepewności nie powinien być dłużej utrzymywany. Gdyby spółka do 30 stycznia nie dostosowała cennika do wymogów ustawy z 28 grudnia, proszę o rozważenie zastosowania kary pieniężnej za nieprzestrzeganie obowiązków – apeluje Stanisław Trociuk.

>>>CZYTAJ TEŻ: Energetyczne Centrum w upadłości. Konsumenci mogą odzyskać pieniądze

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!