Wydanie gwarancji

Przepis reguluje, w jakiej formie oraz kiedy należy wydać dokument gwarancyjny. Dowiedz się, czy dokument gwarancyjny może być wysłany w formie elektronicznej.

Konsument z umową gwarancji
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 577.2 kodeksu cywilnego

Uprawniony z gwarancji może żądać od gwaranta wydania oświadczenia gwarancyjnego utrwalonego na papierze lub innym trwałym nośniku (dokument gwarancyjny).

Aby móc jak najlepiej korzystać z uprawnień wynikających z gwarancji, należy zapoznać się z treścią dokumentu gwarancyjnego, gdzie opisane są zasady udzielonej gwarancji. Zatem każdy uprawiony z gwarancji (nie tylko konsument) może żądać wydania dokumentu gwarancyjnego, który powinien być w formie papierowej lub na innym trwałym nośniku np. poprzez przesłanie jej w formie elektronicznej na adres mailowy.

W przypadku istnienia gwarancji, ale niewydania kupującemu dokumentu gwarancyjnego, za rzeczy podlegające gwarancji odpowiada wówczas sam sprzedawca, a nie gwarant.

Z żądaniem wydania dokumentu gwarancyjnego można wystąpić tylko w stosunku do gwaranta.

Zwykle dokument gwarancyjny przybiera postać karty gwarancyjnej lub książki gwarancyjnej, ewentualnie może być doręczony w np. w formie elektronicznej, ale w takiej formie, aby odbiorca mógł taki dokument przechowywać i odtwarzać w toku zwykłych czynności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!