Zwolnienia lekarskie 2019
Rok 2019 przyniósł kilka istotnych zmian dotyczących zwolnień lekarskich. Jedna z ważniejszych dotyczy formy samego dokumentu – papierowe L4 przeszły do historii – już od grudnia ubiegłego roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej.

- Dorota Kraskowska
- /
- 27 lutego 2019
Obecnie pacjent wychodzi z gabinetu lekarskiego bez papierowego zwolnienia. Dokument w formie elektronicznej zostaje automatycznie przesłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei ZUS przesyła dokument pracodawcy, a konkretnie udostępnia e-zwolnienie na jego profilu PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Jeśli pracownik ma założone konto na PUE ZUS, również otrzymuje informację o wystawionym zwolnieniu. Ale to nie jedyna zmiana. O czym jeszcze warto wiedzieć w temacie zmian dotyczących zwolnień lekarskich.
Zalety e-zwolnienia
E-zwolnienia to same zalety dla wszystkich stron: pracownika, pracodawcy, lekarza i ZUS. Pracownik i lekarz są zwolnieni z obowiązku dostarczenia druku do pracodawcy i ZUS, ponieważ dokument trafia od razu tam gdzie trzeba. ZUS może skuteczniej i sprawniej kontrolować prawidłowość wystawianych zwolnień. Lekarz nie musi przechowywać papierowej kopii, zero bloczków, formularzy, pieczątek, ręcznego wypisywania. Szybko i nowocześnie. Przed zmianą chory pracownik miał obowiązek dostarczenia do zakładu pracy papierowego zwolnienia w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. A nie zawsze stan zdrowia umożliwiał mu dochowanie tego terminu.
Zwolnienia w formie elektronicznej, zwane e-ZLA, lekarze mogli wystawiać już od stycznia 2016 roku, ale jeszcze prawie 3 lata obowiązywał okres przejściowy, czyli lekarz mógł wystawić zarówno zwolnienie w formie papierowej, jak i elektronicznej. Papierowe L4 można było wystawiać do 30 listopada 2018 roku.
Kontrola zwolnień lekarskich 2019. E-zwolnienia wykryją symulantów Dorota Kraskowska
Zwolnienie lekarskie na profilu PUE twojego płatnika, czyli pracodawcy
PUE to system informatyczny udostępniany przez ZUS użytkownikom. Po wejściu na stronę www.zus.pl i po wybraniu zakładki Zarejestruj w PUE wybierasz właściwy dla siebie sposób rejestracji: osoby pracujące i pobierające zasiłki, lekarze, emeryci, renciści, przedsiębiorcy (osoby prowadzące działalność gospodarczą) oraz firmy (przedsiębiorstwa państwowe, spółki, spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje).
Do PUE możesz logować się na kilka sposobów:
- przez profil zaufany,
- kwalifikowany podpis elektroniczny,
- za pośrednictwem login.gov.pl,
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Po założeniu konta masz dostęp do informacji na temat stanu swojego konta emerytalnego, wysokości odprowadzanych składek przez pracodawcę, a także zwolnień lekarskich. Możesz również za pomocą kalkulatora emerytalnego wyliczyć swoją przyszłą emeryturę.
Obecnie e-zwolnienie trafia automatycznie na profil PUE twojego pracodawcy. Nie musisz już biegać z kwitkiem i martwić się o to, aby papierowy dokument trafił na czas w odpowiednie miejsce.
Skarga na lekarza, przychodnię lub szpital – gdzie i jak złożyć? Rafał Stępniewski
Łatwiejsza kontrola zwolnień
Zmieniły się również zasady dotyczące sposobu zawiadamiania chorego o terminie badania przez lekarza orzecznika. Ma to związek z kontrolną prawidłowości wystawianych zwolnień lekarskich. ZUS może przekazać choremu zawiadomienie o terminie badania za pośrednictwem poczty, pracodawcy, pracownika ZUS, a także mejlowo, telefonicznie lub za pośrednictwem profilu na PUE (jeśli ubezpieczony ma tam swoje konto).
Obowiązek podania miejsca pobytu chorego
Jesteś na zwolnieniu lekarskim, ale niekoniecznie masz zamiar chorować w domu, a dokładniej w miejscu podanym w dokumentacji medycznej lub na profilu informacyjnym wystawiającego e-zwolnienie. Jeśli planujesz zmienić miejsce pobytu podczas okresu niezdolności do pracy, od stycznia 2019 roku powinieneś przekazać taką informację wystawiającemu e-zwolnienie. O zmianie miejsca pobytu na czas zwolnienia musi wiedzieć pracodawca oraz ZUS. Masz obowiązek to zrobić nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia takiej zmiany.
Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności? Dorota Kraskowska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.