Zwolnienia lekarskie 2019

Rok 2019 przyniósł kilka istotnych zmian dotyczących zwolnień lekarskich. Jedna z ważniejszych dotyczy formy samego dokumentu – papierowe L4 przeszły do historii – już od grudnia ubiegłego roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej.

Zwolnienia lekarskie 2019
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 27 lutego 2019

Obecnie pacjent wychodzi z gabinetu lekarskiego bez papierowego zwolnienia. Dokument w formie elektronicznej zostaje automatycznie przesłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei ZUS przesyła dokument pracodawcy, a konkretnie udostępnia e-zwolnienie na jego profilu PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Jeśli pracownik ma założone konto na PUE ZUS, również otrzymuje informację o wystawionym zwolnieniu. Ale to nie jedyna zmiana. O czym jeszcze warto wiedzieć w temacie zmian dotyczących zwolnień lekarskich.

Zalety e-zwolnienia

E-zwolnienia to same zalety dla wszystkich stron: pracownika, pracodawcy, lekarza i ZUS. Pracownik i lekarz są zwolnieni z obowiązku dostarczenia druku do pracodawcy i ZUS, ponieważ dokument trafia od razu tam gdzie trzeba. ZUS może skuteczniej i sprawniej kontrolować prawidłowość wystawianych zwolnień. Lekarz nie musi przechowywać papierowej kopii, zero bloczków, formularzy, pieczątek, ręcznego wypisywania. Szybko i nowocześnie. Przed zmianą chory pracownik miał obowiązek dostarczenia do zakładu pracy papierowego zwolnienia w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. A nie zawsze stan zdrowia umożliwiał mu dochowanie tego terminu.

Zwolnienia w formie elektronicznej, zwane e-ZLA, lekarze mogli wystawiać już od stycznia 2016 roku, ale jeszcze prawie 3 lata obowiązywał okres przejściowy, czyli lekarz mógł wystawić zarówno zwolnienie w formie papierowej, jak i elektronicznej. Papierowe L4 można było wystawiać do 30 listopada 2018 roku.

Kontrola zwolnień lekarskich 2019. E-zwolnienia wykryją symulantówKontrola zwolnień lekarskich 2019. E-zwolnienia wykryją symulantów Dorota Kraskowska

Zwolnienie lekarskie na profilu PUE twojego płatnika, czyli pracodawcy

PUE to system informatyczny udostępniany przez ZUS użytkownikom. Po wejściu na stronę www.zus.pl i po wybraniu zakładki Zarejestruj w PUE wybierasz właściwy dla siebie sposób rejestracji: osoby pracujące i pobierające zasiłki, lekarze, emeryci, renciści, przedsiębiorcy (osoby prowadzące działalność gospodarczą) oraz firmy (przedsiębiorstwa państwowe, spółki, spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje).

Do PUE możesz logować się na kilka sposobów:

  • przez profil zaufany,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • za pośrednictwem login.gov.pl,
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Po założeniu konta masz dostęp do informacji na temat stanu swojego konta emerytalnego, wysokości odprowadzanych składek przez pracodawcę, a także zwolnień lekarskich. Możesz również za pomocą kalkulatora emerytalnego wyliczyć swoją przyszłą emeryturę.

Obecnie e-zwolnienie trafia automatycznie na profil PUE twojego pracodawcy. Nie musisz już biegać z kwitkiem i martwić się o to, aby papierowy dokument trafił na czas w odpowiednie miejsce.

Skarga na lekarza, przychodnię lub szpital – gdzie i jak złożyć?Skarga na lekarza, przychodnię lub szpital – gdzie i jak złożyć? Rafał Stępniewski

Łatwiejsza kontrola zwolnień

Zmieniły się również zasady dotyczące sposobu zawiadamiania chorego o terminie badania przez lekarza orzecznika. Ma to związek z kontrolną prawidłowości wystawianych zwolnień lekarskich. ZUS może przekazać choremu zawiadomienie o terminie badania za pośrednictwem poczty, pracodawcy, pracownika ZUS, a także mejlowo, telefonicznie lub za pośrednictwem profilu na PUE (jeśli ubezpieczony ma tam swoje konto).

Obowiązek podania miejsca pobytu chorego

Jesteś na zwolnieniu lekarskim, ale niekoniecznie masz zamiar chorować w domu, a dokładniej w miejscu podanym w dokumentacji medycznej lub na profilu informacyjnym wystawiającego e-zwolnienie. Jeśli planujesz zmienić miejsce pobytu podczas okresu niezdolności do pracy, od stycznia 2019 roku powinieneś przekazać taką informację wystawiającemu e-zwolnienie. O zmianie miejsca pobytu na czas zwolnienia musi wiedzieć pracodawca oraz ZUS. Masz obowiązek to zrobić nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia takiej zmiany.

Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności? Dorota Kraskowska

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!