Czy listonosz może zostawić przesyłkę sądową u sąsiada?

Nieodebranie przesyłki sądowej nie oznacza, że nie została ona dostarczona. Czy w związku z tym przesyłka sądowa zostawiona u sąsiada jest skutecznie doręczona? Kto może odebrać awizo z sądu?

Czy listonosz może zostawić przesyłkę sądową u sąsiada?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 28 lutego 2019

Unikanie odbioru listów z sądu przez adresatów w obawie o ich treść i ewentualne skutki prawne to tylko z pozoru dobry pomysł. Czy zostawienie przez listonosza przesyłki u sąsiada oznacza skuteczne doręczenie?

Skuteczne doręczenie przesyłki sądowej

Brak potwierdzenia doręczenia równa się brak konsekwencji — to błędne rozumowanie. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dają pracownikowi Poczty Polskiej możliwość pozostawienia przesyłki zgodnie z prawem w innych miejscach niż wskazany na formularzu adres. Skoro niniejsze działanie odbywa się na mocy powszechnie obowiązującego aktu prawa, jakim jest ustawa, nie można składać reklamacji na zachowanie doręczyciela. Ustawodawca wyszedł z założenia, że to osoba, której sprawa dotyczy powinna być zainteresowana odbiorem pisma i ujętymi w niej prawami lub obowiązkami. Jeśli nie, działa na swoją niekorzyść.

Sprawdź też:

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Robisz zakupy spożywcze przez internet? Sprawdź towar przy kurierze

Zwolnienia lekarskie 2019. Od stycznia już tylko e-zwolnienie

Co to jest doręczenie zastępcze?

Doręczenie zastępcze, bo o nim mowa, to sposób na niekończące się wykręty. Zgodnie z artykułem 138 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli osoba odpowiedzialna za dostarczenie przesyłki sądowej nie zastanie odbiorcy pod wskazanym adresem, ma prawo pozostawić pismo innemu dorosłemu domownikowi.  A gdyby takiej osoby nie było, ma prawo pozostawić przesyłkę sądową także:

  • podmiotowi zajmującemu się administrowaniem budynku,
  • dozorcy,
  • sołtysowi,
  • a także — jeżeli doręczenia ma miejsce w siedzibie pracodawcy adresata — osobie uprawnionej do odbioru przesyłek (oczywiście jeśli ta osoba nie jest stroną postępowania, którego dotyczy pismo).

Niepodjęcie awizo w sprawie sądowej

Gdyby jednak okazało się, że w sąsiedztwie nie ma nikogo, kto byłby gotowy przyjąć przesyłkę w imieniu adresata i mu ją przekazać, pismo wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej trafi do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania adresata placówki, o czym odbiorca zostanie poinformowany za pośrednictwem awizo pozostawionym w skrzynce pocztowej lub w drzwiach. Na druku musi znajdować się informacja o 7-dniowym terminie odbioru pisma.

Gdyby w tym czasie przesyłka nie została podjęta, doręczyciel powtórzy próbę dostarczenia. Jeśli i ta okaże się nieskuteczna, list znowu trafi do oddziału. Co ważne, jeżeli i tym razem nikt się po nią nie zgłosi, zostanie odesłana do nadawcy, ale jej doręczenie będzie traktowane jako dokonane prawidłowo i jako takie będzie wywoływało skutki prawne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!