Kto może sprawdzić legalność zwolnienia lekarskiego?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim musi wiedzieć, że jego choroba może być poddana weryfikacji.

Kto może sprawdzić legalność zwolnienia lekarskiego?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 14 maja 2019

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza dłużej, może spodziewać się, że do jego drzwi zapuka kontrola przeprowadzona przez pracodawcę albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób właściciel firmy może się dowiedzieć, czy takie zwolnienie jest niezbędne i czy pracownik wykorzystuje je we właściwy sposób.

Uwarunkowania kontroli pracownika

Sama możliwość kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim pochodzi z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Celem takiej kontroli jest upewnienie się, czy pracownik w prawidłowy sposób wykorzystuje zwolnienie lekarskie, to znaczy na przykład nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej.

Czytaj także: Zwolnienia lekarskie 2019. Wszystko co musisz wiedzieć

Kto może przeprowadzić kontrolę pracownika?

Do przeprowadzenia kontroli zwolnienia uprawniony jest pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, to znaczy, że minimum taką liczbę osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Dokonać kontroli może sam pracodawca. Jednak większość przypadków wskazuje, że zajmuje się tym specjalnie oddelegowany w tym celu pracownik. Działa on na mocy upoważnienia, którego wzór znaleźć można w rozporządzeniu.

Kontrola pracownika to także element funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta instytucja dokonuje tego na podstawie prośby pracodawcy. Do sprawdzenia zasadności zwolnień lekarskich upoważnieni są również lekarze orzecznicy z ZUS.

Adres przebywania pacjenta w czasie choroby

Od początku 2019 roku osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego ma obowiązek informacyjny względem miejsca swojego przebywania w trakcie choroby. Lekarz, który wydaje takie zaświadczenie, wpisuje w nim adres pobytu w trakcie czasowej niezdolności do pracy pacjenta. W przeciwnym razie pobrany zostanie adres znajdujący się na profilu informacyjnym pacjenta albo w dokumentacji medycznej.

Czytaj także: E-zwolnienia pomagają wykryć symulantów

Pracownik na zwolnieniu ma także obowiązek informacyjny względem pracodawcy oraz ZUS, jeżeli w trakcie choroby zmieni on adres pobytu. Termin ten upływa po maksymalnie 3 dniach od chwili pojawienia się tej okoliczności.

W sytuacji, jeżeli kontrolujący nie zastanie osoby niezdolnej do pracy w miejscu jej zamieszkania, kontrola musi zostać powtórzona. Jednocześnie pracownik ma obowiązek wytłumaczyć, z jakiego powodu był nieobecny pod tym adresem. Pracodawca może uznać to za formę nadużycia wykorzystania zwolnienia. Najpopularniejsze powody nieobecności to na przykład wizyta u lekarza. Na wyjaśnienie powodów ma się określony termin, wskazany najczęściej w konkretnym piśmie. W przypadku jego przegapienia również zwolnienie uznaje się za niezasadne.

Z jakimi konsekwencjami liczyć się musi osoba nieprawidłowo wykorzystująca zwolnienie?

W trakcie przeprowadzania kontroli, jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, przygotowywany jest protokół kontroli. Zadaniem tego dokumentu jest wskazanie, na czym dokładnie polegały nieprawidłowości związane z wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego. Do dokumentu ma prawo wglądu pracownik. Może on również wnieść do niego własne uwagi.

Czytaj też: Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?

Nie ma określonej częstotliwości takich kontroli oraz okoliczności, które zmuszają do sprawdzenia prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Przyjęło się, że takie działania przeprowadza się zgodnie z potrzebami. Są oczywiście jednak sytuacje, kiedy z dużo większym prawdopodobieństwem zostanie ona przeprowadzona. Należy do niej sytuacja, kiedy zwolnienia powtarzają się bardzo często albo kiedy do pracodawcy docierają niepokojące sygnały na temat aktywności osoby pozornie niezdolnej do pracy. Pracodawca taką kontrolę może przeprowadzić w każdym momencie, nie musi podawać żadnych terminów. Obecnie za sprawą zwolnień elektronicznych odbyć się to może już pierwszego dnia.

Jeżeli ujawnione zostaną nieprawidłowości, pracownik straci prawo do zasiłku chorobowego.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!