fb

Od stycznia mniej pieniędzy w portfelach zatrudnionych? Szybsze ozusowanie umów o dzieło

Szykuj się na mniej pieniędzy w portfelu. Rząd planuje kolejny "skok na kasę".

Od stycznia mniej pieniędzy w portfelach zatrudnionych? Szybsze ozusowanie umów o dzieło
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 maja 2019

Już niedługo wynagrodzenie osób pracujących na zlecenie czy na podstawie umów o dzieło będzie musiało być mniejsze. Rząd zapowiada przyspieszenie prac na „ozusowaniem” umów cywilnoprawnych.

Od 1 stycznia 2020 roku praca "na zlecenie" i "o dzieło" może oznaczać konieczność płacenia pełnych składek na ZUS. Jest więc niemal pewne, że wynagrodzenia takich osób będą niższe.

Umowa o dzieło — składki ZUS

Dziś umowa o dzieło nie jest obciążona składką ZUS. W przypadku umowy zlecenie, ZUS płacony jest tylko od pierwszej umowy zlecenie. To wszystko powoduje, że pracownicy dostają kilka takich umów. Według informacji money.pl projekt zmian jest w pełni akceptowany przez rząd.

Szczególnie niekorzystne dla portfela może być ozusowanie umów o dzieło. Spowoduje to znaczące obniżenie kwoty otrzymywanej „do ręki”.

Warto też pamiętać, że brak odpowiedniego tzw. stażu ubezpieczeniowego, dziś wynoszącego 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, dyskwalifikuje z prawa do emerytury minimalnej. Jak alarmują Federacja Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, w ciągu zaledwie siedmiu lat (od 2011 do 2018) liczba Polaków bez prawa do emerytury minimalnej wzrosła blisko dziesięciokrotnie. Według danych ZUS w 2011 roku problem dotyczył ok. 24 tys. osób, a w marcu zeszłego roku już aż 234 tys.

Jak wylicza resort, jeśli zmiany uda się wprowadzić, to do budżetu wpłynęłoby dodatkowe 3 mld zł rocznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!