fb

Takich podwyżek nikt się nie spodziewał. Inflacja rośnie błyskawicznie

Inflacja rośnie zaskakująco szybko. Za tę samą wypłatę możemy kupić coraz mniej.

Takich podwyżek nikt się nie spodziewał. Inflacja rośnie błyskawicznie
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 kwietnia 2019

Prawie 3 proc. Tak mocno mają wzrosnąć ceny w najbliższym czasie. Ekonomiści banku Santander podnoszą prognozy inflacji. I to znacząco.

Bardzo duży wzrost cen ropy, susza i duże prawdopodobieństwo wysokich cen żywności to tylko niektóre przyczyny znacznego podniesienie prognoz inflacyjnych. Na koniec roku inflacja ma wynieść 3%. Tak dużych podwyżek nie było od 2012 roku.

Co podrożeje?

Choć podwyżek spodziewać się można było już na początku roku, to wzrosty były niewielkie. Najnowsze dane o inflacji mówią o wskaźniku 1,7 proc. Ekonomiści Santandera w najnowszym raporcie ostrzegają, że w grudniu ceny mogą rosnąć w tempie nawet 2,8 proc. Takich podwyżek nie było od listopada 2012 roku.

- Nadeszła wiosna, a wraz z nią coraz więcej sygnałów, że inflacja będzie pięła się w górę szybciej niż oczekiwał rynek i bank centralny — zauważają ekonomiści Santandera, które cytuje money.pl

Znamienne jest to, że jeszcze niecały miesiąc temu ci sami eksperci prognozowali inflację na poziomie 2 proc. Na początku 2020 inflacja ma przekroczyć 3 proc. Na wzrost cen mają wpływ przede wszystkim ceny paliw, drożejąca wieprzowina i możliwość wzrostu cen warzyw z powodu suszy w kwietniu. Mało tego. Szybko pogarszają się wyniki finansowe firm bo znacząco rosną koszty. Będą więc one przerzucane na odbiorców końcowych.

Zdaniem ekonomistów odczuwalnym skutkiem inflacji jest spadek realnej wartości 500plus. Będzie można za tę kwotę kupić coraz mniej. Zdaniem niektórych ekonomistów politycy powinni zwaloryzować kwotę tego świadczenia tak jak to robią np. z emeryturami.

Jak pisze money.pl „skok inflacji w okolice 3 proc. oznaczałby bowiem przekroczenie docelowego poziomu wyznaczanego przez Narodowy Bank Polski. Ten wynosi 2,5 proc. Podwyżka stóp byłaby właśnie sposobem na zbicie cen”.

Czytaj też:

Wzrost czynszów od kwietnia 2019 roku. Sprawdź, kto zapłaci więcej

Opłaty za wywóz śmieci nawet 300 w górę

Paliwo zdrożało najmocniej od lat. A może być jeszcze drożej

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!