Im więcej śmieci segregujemy, tym więcej płacimy. Nawet 300 proc. w górę

Opłaty za śmieci to jeden z podstawowych problemów wielu samorządów. Czekają nas duże wzrosty. Jak piszą media, ceny mają być wyższe nawet o 300 proc. Najczęściej jednak mieszkańcy konkretnych miejscowości będą musieli zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory.

Im więcej śmieci segregujemy, tym więcej płacimy. Nawet 300 proc. w górę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 kwietnia 2019

Na nic zdają się protesty mieszkańców. Dwukrotny wzrost opłat za wywóz śmieci przestaje już dziwić. Wszystko przez zmiany w prawie dotyczące odpadów, które nie są segregowane. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” w Szczecinie przed podwyżką opłata w przypadku domu jednorodzinnego wynosiła 80 zł, po zmianie będzie to 130 zł. To o 60 proc. więcej. W Wągrowcu za śmieci mieszkańcy zapłacą o ok. 60-70 proc. więcej. Podobnie w Olsztynie i okolicach. W Dęblinie podwyżka cen wyniesie 100 proc. podobnie jak w gminie Stoszowice w dolnośląskim.

Czytaj także:

Paliwo podrożało najmocniej od lat. A będzie jeszcze drożej

Czy można legalnie produkować własny prąd?

Problem śmieciowy

Problem śmieciowy jest poważny. Firmy odbierające odpady podnoszą ceny i żądają renegocjacji umów. Wszystko przez to, że bardzo mocno w górę poszły m.in. opłaty związane z przekazywaniem śmieci do sortowni, jak i na wysypiska, a także przygotowanie odpadów. A z tych miejsc korzystają przede wszystkim firmy odbierające odpady. Sporo więcej trzeba też płacić za przetwarzanie odpadów wielkogabarytowych. Nie bez znaczenie jest też wzrost cen energii. Zdarza się, i tak jest np. w Tomaszowie Mazowieckim, że lokalne władze rezygnują z usług wynajętych firm i decydują się na odbiór śmieci samodzielnie. Nierzadko same firmy wypowiadają umowy z władzami.

Dlaczego wywóz śmieci drożeje?

Zmiany dotyczą każdego obywatela. Będzie trzeba osobnej segregacji poddawać roślinne odpady organiczne. Mało tego. Nowe obowiązki będą też nałożone na samorządy. I tak przynajmniej połowa śmieci musi być posegregowana.

Przez lata wiele gmin dopłacało do kosztów związanych z obsługą procesu zbierania śmieci i nie podnosiło opłat dla mieszkańców. Dla części gmin sporym problemem jest też… demografia. Władze wielu miejscowości skarżą się, że mieszkańcy nierzetelnie zgłaszają ilość śmieci zaniżając liczbę osób w gospodarstwie domowym. W efekcie płacą mniej, ale gminy mają spory problem, bo ilość śmieci znacznie przekracza tę deklarowaną.

Czytaj także: Czy można pić alkohol pod chmurką?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!