Związek zawodowy. Co to jest i jak założyć?

Związek zawodowy nie zawsze działa w państwowej firmie. Może powstać w każdym przedsiębiorstwie.

Związek zawodowy. Co to jest i jak założyć?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 11 kwietnia 2019

Związek zawodowy jest organizacją broniącą interesów pracowników u pracodawcy. Obecnie w Polsce mamy ponad 7,5 tys. zarejestrowanych związków zawodowych. Jak działa związek zawodowy?

Sprawdź także: Strajk nauczycieli. Zobacz, kto strajkuje

Związek zawodowy – co to jest?

Związek zawodowy to dobrowolna organizacja pracowników, która reprezentuje i broni praw zawodowych i socjalnych pracowników. Zgodnie z prawem związki zawodowe mają niezależność statutową.

Przynależność do związku zawodowego

A kto może należeć do związku zawodowego? Do związku zawodowego mogą należeć przede wszystkim pracownicy, niezależnie od tego jaki mają rodzaj umowy. W Polsce mamy ponad 7,5 tys. związków zawodowych.

Do związku zawodowego może też należeć:

  • osoba, która pracuje na podstawie umowy agencyjnej, o ile sama nie jest pracodawcą
  • pracownik, który wykonuje pracę nakładczą
  • emeryt albo rencista
  • bezrobotny

Sprawdź także: Rodzicu, możesz domagać się odszkodowania za strajk nauczycieli

Zwykle do związku zawodowego należą pracownicy posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli należą do związku zawodowego, nie można ich szybko zwolnić.

Jak założyć związek zawodowy?

Założenie związku zawodowego możliwe jest na dwa sposoby:

  • poprzez stworzenie całkowicie nowego związku zawodowego
  • poprzez stworzenie komisji związkowej przy związku zawodowym, który już istnieje

Zdecydowanie łatwiej założyć związek zawodowy korzystając z tego drugiego sposobu. W takim przypadku trzeba zorganizować zebranie założycielskie, na którym przyjmuje się uchwałę o powołaniu związku zawodowego. Trzeba też przy okazji wybrać władze. Konieczny będzie zarząd i komisja rewizyjna. Wtedy należy przesłać kopie takich dokumentów do centrali związkowej i rejestruje się nową strukturę.

Jak założyć nowy związek zawodowy?

Żeby zarejestrować całkowicie nowy związek zawodowy, konieczna będzie rejestracja w sądzie, a także przygotowanie statutu. Żeby zarejestrować związek zawodowy potrzeba przynajmniej 10 osób.

Sprawdź także: e-PIT, a ulga na dziecko. Jak z niej skorzystać?

Czy pracownicy muszą ujawnić związek zawodowy?

Pracownicy mają prawo założenia związku zawodowego i nie ujawniać tego faktu swojemu pracodawcy. Nie muszą też przekazywać imiennych list pracowników, którzy do związku należą. Warto jednak pamiętać, że jeśli związek zawodowy działa w ukryciu to pracodawca nie będzie wiedział, z kim może konsultować np. plany zwolnień pracowników. Żeby poinformować pracodawcę o powstaniu związku zawodowego, trzeba mu przekazać dokumenty związkowe: wypis z KRS, kopię statutu i uchwały.

Związek zawodowy w prywatnych firmach

Związek zawodowy to organizacja, która kojarzy się głównie z państwowymi firmami. Czasem związki zawodowe powstają także w prywatnych firmach. Najczęściej wtedy, gdy dochodzi do zapowiedzi niekorzystnych zmian w umowach albo szykowane są duże zwolnienia.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!