To będzie rewolucja. Samochody pojadą nie więcej niż 180 km/h

Wszystkie modele Volvo od 2020 r. będą miały ograniczoną przez producenta prędkość do 180 km/h. Szybciej pojadą tylko modele dla policji.

To będzie rewolucja. Samochody pojadą nie więcej niż 180 km/h
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 kwietnia 2019

Przyczyny wypadków drogowych

Szwedzka marka chce całkowicie wyeliminować wypadki drogowe. W związku z tym zdecydowano, że systemy wspomagające kierowcę nie wystarczą. Od 2020 roku wprowadzone będą ograniczenia prędkości. Samochody Volvo nie pojadą szybciej niż 180 km/h. Oczywiście ograniczenie nie będzie obowiązywało samochodów używanych przez policję.

Sprawdź także: Carsharing, czyli samochody na minuty

Zmiany w wyposażeniu samochodów

Choć jest to pierwsza tego typu deklaracja, warto przypomnieć, że Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego przegłosowała ostatnio zmiany odnośnie standardów bezpieczeństwa dotyczących samochodów, które poruszają się po drogach Europy. W nowych samochodach obowiązkowo będzie montowany system ISA (Intelligent Speed Assistance), czyli automatyczne ograniczniki prędkości. System za pomocą GPS ustala, jaka prędkość obowiązuje na drodze po której się poruszamy i wyświetli nam dozwoloną prędkość. Gdy ją przekroczymy da nam ostrzeżenie. Jeśli i to nie poskutkuje – nie zdejmiemy nogi z gazu, nie przyhamujemy – samochód sam się tym zajmie.

Sprawdź także: Zakup używanego samochodu. Jak złożyć reklamację?

System ISA

Nowe standardy bezpieczeństwa, po tym jak przegłosowała je komisja w PE, teraz będą negocjowane z Komisją Europejską i państwami członkowskimi. Wiążące decyzje mogą zapaść jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Volvo przez lata budowało wizerunek marki nastawionej na bezpieczeństwo. Przedstawiciele szwedzkiego producenta przekonują, że cały czas najsłabszym elementem systemu jest kierowca, a zbyt wysoka prędkość to główna przyczyna wypadków. Dane Komendy Głównej Policji z 2017 roku (najświeższe dostępne) pokazują, że nadmierna prędkość była drugą najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach. To przyczyna prawie ¼ wypadków.

Nadmierna prędkość to problem nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), która optuje za instalowaniem systemu ISA w nowych samochodach zwraca uwagę, że w europejskich miastach, gdzie dochodzi do 37 proc. wypadków śmiertelnych, między 35 a 75 proc. kierowców jedzie z nadmierną prędkością. Na drogach lokalnych UE, gdzie dochodzi do 55 proc. wypadków, prędkość przekracza od 9 do 63 proc. aut, na autostradach (8 proc. wypadków śmiertelnych) między 23 a 59 proc.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!