Strajk nauczycieli 2019. Sprawdź, czy odbędzie się także w twoim mieście [MAPA]

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" tworzy mapę placówek gotowych do przeprowadzenia strajku. Protesty odbędą się prawie w każdym mieście.

Strajk nauczycieli 2019. Sprawdź, czy odbędzie się także w twoim mieście [MAPA]
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 marca 2019

W większości szkół już odbyło się referendum w sprawie organizacji strajku nauczycieli. Na udostępnionej przez koalicję mapie robi się gęsto, a protestujących placówek jeszcze przybędzie. Głosowania potrwają do 25 marca. Jak zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz, jeśli postulaty nauczycieli nie zostaną spełnione, w strajku weźmie udział nawet 90 proc. szkół.

Zobacz, gdzie odbędą się strajki nauczycieli:

>>> MAPA STRAJKÓW NAUCZYCIELI

Kiedy strajk nauczycieli?

Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia. Dwa dni później gimnazjaliści i ośmioklasiści mają przystąpić do egzaminów. Choć rządzący zapewniają, że testy się odbędą, to ich organizacja ze względu na strajk nauczycieli zostaje pod znakiem zapytania. Następne w kolejce są matury, które rozpoczną się 6 maja.

O co walczą nauczyciele?

O co walczą nauczyciele? Główny postulat dotyczy podwyżki wynagrodzeń o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Związkowcy żądają też zmiany zasad oceny pracy nauczyciela i przebiegu ścieżki awansu. Chcą też zwiększenia środków budżetowych przeznaczonych na oświatę. 

Czytaj też:

To już koniec bezpłatnego Netflixa do testowania?

Opóźniony lot. Czy zawsze reklamacja będzie uwzględniona?

Biletu na koncert łatwo nie zwrócisz

Co mogą zrobić rodzice? Z powodu strajku część szkół może ogłosić zamknięcie, co może oznaczać dla rodziców konieczność wzięcia urlopu, aby zająć się dziećmi. ZUS przypomina, że także w związku z taką okolicznością, opiekunom przysługuje zasiłek opiekuńczy i płatny urlop.

źródło: niedlachaosuwszkole.pl 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!