Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? [wzór]

Urlop ojcowski może trwać maksymalnie 2 tygodnie. Do urlopu ojcowskiego należy doliczyć też soboty, niedziele, a także inne dni wolne od pracy.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?  [wzór]
  • Iga Gradzka
  • /
  • 3 kwietnia 2019

Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego? Urlop ojcowski przewidziany jest dla ojca dziecka, które nie skończyło 24. miesiąca życia albo też nie minęło dwa lata od czasu, gdy doszło do uprawomocnienia o przysposobieniu dziecka. W tym przypadku nie może to być dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

e-PIT a ulga na dzieci. Ulga niewykorzystana całości — sprawdź, co zrobić?

Długość urlopu ojcowskiego

Urlopu ojcowskiego nie trzeba wykorzystywać jednorazowo. Może on być podzielony na dwie części po tygodniu.

Skorzystanie z urlopu ojcowskiego jest możliwe po złożeniu wniosku. Taki wniosek należy złożyć pracodawcy, ale nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego.

Gdy pracodawca otrzyma takie pismo, musi wyrazić zgodę na urlop ojcowski. W przypadku, gdy odmówi, grozi mu odpowiedzialność za postępowanie przeciw prawom pracowniczym. Jest to karane grzywną.

Pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego tylko w jednym przypadku. Chodzi tu mianowicie o sytuację, gdy pracownik nie przedstawi wniosku w terminie.

Potwierdzenie umowy zawartej przez telefon

Jak przygotować wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek o urlop ojcowski musi koniecznie być przygotowany na piśmie.

Trzeba w nim wpisać:

  • dane pracownika (imię i nazwisko),
  • okres urlopu ojcowskiego.

Dodatkowo trzeba też dodać odpis aktu urodzenia dziecka. Będzie też trzeba dołączyć oświadczenie o tym, że nie korzystaliśmy do tej pory z urlopu ojcowskiego.

Wszystko dlatego, że wniosek urlopowy jest częścią dokumentacji wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po to, aby można było wypłacić zasiłek. W przypadku, gdy pracodawca złoży podpis pod wnioskiem o urlop ojcowski, staje się to potwierdzeniem udzielenia urlopu.

Podczas urlopu ojcowskiego otrzymuje się 100 proc. wynagrodzenia.

Wniosek o urlop ojcowski — wzór

 

Wniosek urlopowy do pobrania

Wniosek%20o%20urlop%20ojcowski%20-%20wz%C3%B3r-1(1).jpg

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!