Emerytura Plus uchwalona. Miała być jednorazowa. Będzie wypłacana co roku?

Dopiero co uchwalono ustawę o jednorazowym dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, politycy PiS już zapowiadają zmiany.

Emerytura Plus uchwalona. Miała być jednorazowa. Będzie wypłacana co roku?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 kwietnia 2019

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska informuje, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość zostanie przy władzy to istnieje duża szansa, że program „Emerytura Plus” będzie powtarzany co roku. W jej opinii jest to „wyrażenie szacunku" dla seniorów.

>>> Czytaj też: W 2019 roku wyższe świadczenie honorowe dla 100-latków. Ile dostanie stulatek?

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Zakłada ona, że emeryci, a także renciści dostają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Do otrzymania świadczenia uprawnionych jest prawie 10 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Dodatkowe pieniądze dla emerytów, według zapewnień rządzących to nie „kiełbasa wyborcza”, a jedynie chęć poprawy poziomu życia emerytów.

"W tej chwili mamy uszczelnione podatki, mamy pieniądze, których nie było i mamy finanse na programy, które trafiają do polskich rodzin, do emerytów" — powiedziała rzeczniczka rządu.

>>> Czytaj też: Ile komornik może zabrać w 2019 roku?

Dodatkowy „zastrzyk gotówki” dla emerytów może poprawić ich pozycję jako konsumentów. Choć emerytury nie są zbyt wysokie, to jednak zapewniają stabilne finanse w rodzinie emeryta. Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych średnia wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS w 2018 roku wyniosła 2 256,45 zł brutto. Oznacza to, że na rękę emeryci otrzymają średnio niewiele ponad 1 860 zł.

Według raportu „Infosenior”, spore różnice w wysokości wypłat widać ze względu na płeć:

  • przeciętna emerytura dla mężczyzn wynosi 2 717,09 zł,
  • przeciętna emerytura dla kobiet dla kobiet jest o prawie 1000 zł mniejsza i wynosi 1 817,75 zł.

Obecnie nieco ponad 276,4 tys. kobiet w Polsce pobiera emeryturę równą 1 065 zł, co stanowi najczęściej wypłacaną kwotę.

Finanse emeryta

W badaniu czytamy też, że polski senior ceni sobie poczucie niezależności i nie chce obciążać swoimi problemami innych. Aż 86% z nich nie oczekuje wsparcia finansowego od swoich dzieci ani wnuków. Co więcej, polscy seniorzy nie tylko nie oczekują wsparcia od młodszych pokoleń, ale także sami wspomagają ich w realizacji życiowych marzeń. Jak wskazują badania 54% osób starszych regularnie wspomaga finansowo swoje dzieci lub wnuki. Zdecydowana większość deklaruje, że na ten cel przeznacza od 100 do 300 zł miesięcznie.

>>> Czytaj też: Nieuczciwość w leczniczych kurortach. Kuracjusze dostają tańsze zamienniki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?
porady

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? — To pytanie wraca jak bumerang w drugiej połowie września. Maile i telefony w tej sprawie „urywają się” w spółdzielniach mieszkaniowych oraz u zarządców...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!