Święta Wielkanocne będą droższe. Te liczby robią wrażenie

Rosną wydatki na Święta Wielkanocne. W tym roku na wyprawienie świąt wydamy średnio 563 zł. To o 43 złote więcej niż w 2018 roku i jednocześnie o 140 zł więcej niż dwa lata temu – wynika z badania Barometr Providenta.

Święta Wielkanocne będą droższe. Te liczby robią wrażenie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 kwietnia 2019

Rosną wydatki na Święta Wielkanocne. W tym roku na wyprawienie świąt wydamy średnio 563 zł. To o 43 złote więcej niż w 2018 roku i jednocześnie o 140 zł więcej niż dwa lata temu – wynika z badania Barometr Providenta. 

Jak pokazują badania, tegoroczna Wielkanoc będzie kosztowała średnio 563 złote. To kwota, która jest porównywalna z wydatkami ponoszonymi w ubiegłym roku, ale znacząco wyższa niż koszt organizacji świąt w 2017 roku. Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi. Ta grupa wyda na święta średnio 615 złotych. Bezdzietni będą potrzebować 460 złotych.

>>> Sprawdź także: Dostają 500 plus, a wciąż mają problem ze spłatą zobowiązań

Według badania Providenta, miejsce zamieszkania nie wpływa w istotny sposób na wysokość wielkanocnych wydatków. Takie same tendencje widoczne są zarówno w dużych aglomeracjach, jak i na obszarach wiejskich.

Jak pokazują wyniki Barometru Providenta, w tym roku wydatki nieznacznie różnią się od zeszłorocznych. Może to wskazywać, że w poziomie przychodów respondentów nie miały miejsca żadne znaczące zmiany. Niemal połowa Polaków zamierza przeznaczyć na święta tyle samo, co w poprzednim roku. Co piąty badany planuje wydać więcej, a co dziesiąty w tym roku będzie oszczędniej dysponować swoim wielkanocnym budżetem. Interesującym spostrzeżeniem jest też to, że do świąt przygotowujemy się w ostatniej chwili. 

>>> Sprawdź także: Zrób sobie prezent, nie daj się naciągnąć przed świętami

Aż co piąty badany na miesiąc przed świętami nie myślał jeszcze w ogóle o tym, jak sfinansuje Wielkanoc. Mówili tak przede wszystkim mężczyźni. Pokazuje to, że to właśnie kobiety zajmują się planowaniem świąt. 

Co kupić na święta?

Wyniki badań potwierdzają, że większość Polaków celebruje wielkanocne zwyczaje. Zdecydowana większość respondentów – bo aż 91 proc. – w Wielką Sobotę pójdzie do kościoła ze święconką. Niewiele mniejszy odsetek Polaków następnego dnia zje tradycyjne śniadanie. Aż 44 proc. badanych zadeklarowało, że powstrzyma się od jedzenia mięsa od Wielkiego Piątku do niedzielnego śniadania.

Święta wielkanocne to także tradycyjne dania. Jak pokazują wyniki Barometru Providenta, na świątecznych stołach nie może zabraknąć jaj, bez których Wielkanocy nie wyobraża sobie ponad 90 proc. badanych. Popularną potrawą jest także biała kiełbasa, którą wskazało 68 proc.

Wielkanoc wciąż pozostaje dla Polaków rodzinnym świętem, które najchętniej spędzamy w domu, za suto zastawionym stołem, przy którym spotykamy się z najbliższymi.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!