Zrób sobie świąteczny prezent i nie daj się oszukać. Co warto wiedzieć o świątecznych pożyczkach?

W tegoroczne święta wchodzimy z postanowieniem zrobienia wcześniejszych zakupów świątecznych, ale jedynie 30% Polaków zadeklarowało nabycie prezentów w listopadzie lub wcześniej. Pozostała część właśnie je kupuje lub odłoży to na ostatnią chwilę.

Zrób sobie świąteczny prezent i nie daj się oszukać. Co warto wiedzieć o świątecznych pożyc
 • Rafał Stępniewski
 • /
 • 11 grudnia 2018

Jak wynika z raportu Deloitte, w tym roku polska rodzina wyda na święta średnio 1168 zł., co stanowi 6-proc. wzrost budżetu w stosunku do faktycznych wydatków w roku ubiegłym. Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na żywność (pierwsza kategoria pochłonie ok. 45 proc. bożonarodzeniowego budżetu, a druga — 44 proc.).

Polacy w sondażach podkreślają, że na święta wydają coraz więcej pieniędzy. W 2018 roku jest to ok. 2 proc. więcej niż w roku 2017. Przed świętami często trudno spiąć domowy budżet i wiele osób usiłuje ratować się pożyczkami. Eksperci podkreślają, że trzeba rozsądnie planować wydatki, aby nie pożyczać za wiele. Zwracają też uwagę, że chwilówka może okazać się przydatna, ale warto dążyć do tego, aby móc ją oddać bezpośrednio po świętach, z pierwszej otrzymanej wypłaty.

Czy oferty takich świątecznych pożyczek są opłacalne? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania pożyczkobiorcy mogą uzyskać odpowiedź u miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów, którzy uwzględniają lokalną specyfikę – oferty występujące na danym rynku, czy przypadki oszustw i nieprawidłowości.

Oto zasady odpowiedzialnego zaciągania pożyczek zalecane przez Rzecznika Konsumentów, na podstawie wątpliwości i pytań zgłaszanych przez konsumentów:

1. Zastanów się dobrze, czy rzeczywiście nie można obejść się bez dodatkowych pieniędzy? Może warto ograniczyć listę niezbędnych artykułów na święta, czy kupić tańsze prezenty?

2. Jeśli nie obejdzie się bez pożyczki, weź tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że wszystkie pieniądze będziesz musiał oddać z nawiązką. Koniecznie dostosuj wysokość pożyczki do własnych możliwości jej spłaty.

3. Bardzo uważnie przeczytaj umowę pożyczkową, zanim ją podpiszesz.

4. Dokładnie zapytaj o wszystkie dodatkowe koszty i opłaty związane z zaciągnięciem długu. Pamiętaj, że:

 • Oprocentowanie – to stopa procentowa określająca koszty odsetek od kwoty kredytu/pożyczki. Obecnie nie powinno być ono wyższe, niż 10 proc. w skali roku.
 • Prowizja – to jednorazowa opłata doliczana przez pożyczkodawcę w chwili udzielenia kredytu. Może być pobrana na początku lub doliczona do całkowitej kwoty finansowania. Korzystniej jest zapłacić ją od razu, z góry, aby nie płacić za nią odsetek — jeśli dopiszemy ją do sumy całkowitej, powiększy ona pożyczoną kwotę i będzie objęta oprocentowaniem. Prowizja wynosi zazwyczaj kilka punktów procentowych.
 • Opłata przygotowawcza — często stosowana jest przez firmy pożyczkowe. To określona kwota, która może wynieść 300 zł, ale też np. 2000 zł. Opłata przygotowawcza występuje zamiennie z prowizją, ale często także razem z nią.
 • RRSO — Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia zarówno oprocentowanie nominalne, jak i pozostałe opłaty, które trzeba zapłacić — np. oprocentowanie kredytu, prowizja, ubezpieczenia, opłaty za dodatkowe usługi, jak wizyta doradcy w domu, czy opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Jest prezentowana w ujęciu rocznym, dlatego firmy pożyczkowe bardzo jej nie lubią. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim wszystkie instytucje udzielające pożyczek i kredytów są zobowiązane przedstawić RRSO w ulotkach i reklamach. Może ona wynieść np. 10% ale również nawet 3500%!
 • Ubezpieczenie pożyczki — coraz częściej zawarcie umowy pożyczki wiąże się z przystąpieniem do ubezpieczenia. Dokładnie zapoznaj się z kosztami dodatkowymi i poproś o przedstawienie różnych opcji polisy. Ubezpieczenie może wynosić nawet 10 proc. kwoty pożyczki.
 • Całkowity koszt pożyczki – uwzględnione są w nim wszelkie opłaty dodatkowe, które łącznie konsument będzie musiał zapłacić.

5. Spłacaj raty pożyczki w terminie. W razie problemów z terminowym regulowaniem rat, zapoznaj się z ewentualnymi konsekwencjami przedłużenia terminu spłaty. Nie czekaj, aż po zaległości zgłosi się windykator terenowy. Jego wizyta może sporo kosztować — 100 zł i więcej.

 • Opłata za przesunięcie terminu spłaty — jest bardzo dotkliwa i często stanowi źródło poważnych problemów finansowych.
 • Na wydłużenie okresu spłaty pożyczki firma musi wyrazić zgodę, zrobi to jednak na swoich warunkach, zwykle bardzo niekorzystnych dla konsumenta.

6. Jeśli musisz pożyczyć pieniądze, korzystaj z usług sprawdzonych, wiarygodnych firm pożyczkowych.

7. Umowa jest niezrozumiała? Przedstawiciel udziela niejasnych informacji? W razie wątpliwości zapytaj najbliższych, rodzinę, znajomych, sąsiadów. Wtedy uda się uniknąć poważnych problemów związanych z popadnięciem w spiralę długów.

Ważne!

Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od daty jej zawarcia, bez podania przyczyny. W tym celu należy przygotować pisemne oświadczenie (jego wzór powinien znajdować się w samej treści umowy lub stanowić załącznik).

Pożyczkę, wraz z odsetkami za okres korzystania zniej, musisz zwrócić w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!