Konsumenci wygrali w sądzie z prywatnym operatorem telekomunikacyjnym

Operator wprowadzał w błąd w kwestii wysokości proponowanych opłat abonamentowych. Jeden z konsumentów skarżył się, że nie został poinformowany, iż obniżona kwota będzie obowiązywała tylko przez dwa pierwsze okresy rozliczeniowe, a nie przez cały czas obowiązywania umowy.

Konsumenci wygrali w sądzie z prywatnym operatorem telekomunikacyjnym
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 13 grudnia 2018

Zgodnie z prawem, przekazywana konsumentowi informacja o cenie powinna obejmować cały okres świadczenia usług, a więc również informacje o jej ewentualnym wzroście po upływie części okresu, na jaki umowa została zawarta.

Telekomunikacja dla Domu świadczy usługi telekomunikacyjne w sieci stacjonarnej. Pracownicy firmy odwiedzali konsumentów w ich domach pod pretekstem: nowej oferty, obniżki abonamentu, przeprowadzania procesu cyfryzacji.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło kilkaset skarg od konsumentów, rzeczników konsumentów oraz od innych operatorów sieci stacjonarnej na działania firmy. Do sądu sprawę wniósł rzecznik. Zarzucał przedsiębiorcy „wprowadzanie konsumentów w błąd przez podawanie się za przedstawicieli dotychczasowego dostawcy usług telekomunikacyjnych i sugerowanie, że oferta dotyczy zmiany umowy, podczas gdy w rzeczywistości dochodziło do zawarcia zupełnie nowej umowy”.

W listopadzie 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w m.st. Warszawa przeciwko firmie Telekomunikacja dla Domu Sp. z o.o. Zgodził się z postawionymi zarzutami. Stwierdził, że pozwana spółka pozyskiwała potencjalnych klientów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, nie przestrzegała obowiązku udzielania jasnych i rzetelnych informacji. W toku procesu wykazano, że konsumenci — w większości osoby w bardzo podeszłym wieku — byli wprowadzani w błąd.

Sąd zasądził od spółki Telekomunikacja dla Domu Sp. z o.o. kwotę 100 tys. zł kary na rzecz wskazanych w pozwie organizacji konsumenckich, tytułem kary za bezprawne działania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!