Kary dla menedżerów naruszających prawa konsumenckie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nakładać kary na menedżerów, którzy umyślnie naruszyli zbiorowe interesy konsumentów lub w przypadku, gdy za ich wiedzą firmy zastosowały klauzule niedozwolone.

Bzinesmen do spraw konsumenckich
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 17 grudnia 2018

Od 15 grudnia sankcja finansowa w stosunku do osoby fizycznej może być orzekana także w decyzji nakładającej karę na przedsiębiorcę, który narusza interesy konsumentów. Do tej pory taka możliwość istniała tylko za naruszenie przepisów o ochronie konkurencji. Teraz można więc ukarać finansowo osobę z kadry zarządzającej przedsiębiorstwem, jeżeli stwierdzone zostanie, że umyślnie przyczyniła się ona do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub do stosowania klauzul niedozwolonych.

– Nowe kompetencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów to kolejny krok w walce z nadużyciami na rynku finansowym. Będziemy korzystać z nowych narzędzi, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że to decyzje oraz nadzór kadry zarządzającej mają ogromny wpływ na stosowanie przez firmę praktyk, które naruszają prawa konsumentów. Może to być np. wywieranie presji na sprzedawców, by pozyskiwali jak najwięcej klientów, nawet kosztem wprowadzania ich w błąd – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Wysokość kar to maksymalnie 2 mln zł, a w przypadku menedżera spółki z sektora finansowego — 5 mln zł.

Kary będą zasilać nowopowstały Fundusz Edukacji Finansowej, którego celem jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków oraz działania edukacyjne w tym zakresie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!