Dwa miesiące dodatkowego urlopu dla ojców? Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Unia Europejska daje dodatkowy urlop ojcom. W imię równouprawnienia płci.

Dwa miesiące dodatkowego urlopu dla ojców? Jest decyzja Parlamentu Europejskiego
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 kwietnia 2019

Unia Europejska chce promować równość płci. Dlatego wprowadza minimum dziesięć dni urlopu ojcowskiego płatnego tak jak wynagrodzenie chorobowe, a także dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica.

Takie zmiany przegłosowano właśnie w Parlamencie Europejskim. Do minimalnych wymogów w zakresie urlopów dla rodziców wszystkie kraje członkowskie mają dostosować się w ciągu trzech lat. To rozwiązanie korzystne o tyle, że w Polsce mężczyźni rzadko korzystają z urlopu rodzicielskiego. Wykorzystuje go matka. Teraz będzie się to musiało zmienić.

Czy szef może odmówić urlopu?

Urlop ojcowski

Jeśli ojciec go nie wykorzysta, to urlop przepadnie. W opinii PE taki przepis ma "stwarzać odpowiednie warunki do bardziej zrównoważonego podziału obowiązków opiekuńczych w rodzinie". Dyrektywa idzie też krok dalej. Pracujący rodzice mają mieć szansę dostosować czas pracy do dzieci. Chodzi tu o możliwość wprowadzenia pracy na odległość albo elastycznego harmonogramu. W dyrektywie zapisano także, że każdy pracownik ma otrzymać pięć dni urlopu opiekuńczego rocznie, do wykorzystania na opiekę m.in. nad starszym, schorowanym krewnym.

Sprawa jest bardzo świeża, dlatego nie znane są jeszcze dokładne wytyczne. Jak w praktyce będzie to wyglądać? Zobaczymy. W każdym razie celem dyrektywy jest aktywizacja ojców do opieki nad dzieckiem i zrównanie szans kobiet na rynku pracy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!