Czy szef może odmówić pracownikowi urlopu?

Jednym z podstawowych praw pracownika jest możliwość skorzystania z urlopu. Czy jednak zawsze pracodawca musi się zgodzić na taki urlop?

Czy szef może odmówić pracownikowi urlopu?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 4 kwietnia 2019

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, który to reguluje kwestie związane z obowiązkami i prawami pracownika, osoba zatrudniona może skorzystać z nieprzerwanego odpoczynku. Od razu warto zwrócić uwagę, że Kodeks pracy odnosi się do pracowników, czyli tych, którzy są zatrudnieni przede wszystkim na umowę o pracę. Przepisy te nie będą obowiązywały jeśli wykonuje się określone czynności np. w ramach umowy o dzieło. Wtedy bowiem nie jesteśmy pracownikami.

Co to jest ubezpieczenie biletu lotniczego i jak działa?

Jak już wiemy pracownik może skorzystać z nieprzerwanego odpoczynku. Trudno sobie jednak wyobrazić funkcjonowanie firmy, jeśli wszyscy pracownicy poszliby nagle na urlop. W związku z tym tworzy się w firmach plany urlopowe. To rodzaj deklaracji pracownika związanej z chęcią wzięcia urlopu w określonym czasie. Warto zdawać sobie sprawę, że taki plan urlopowy nie jest nijak wiążący. Trzeba go traktować jedynie deklaratywnie. Urlop może być udzielony dopiero w momencie gdy pracownik złoży wniosek urlopowy, a ten zostanie przyjęty przez pracodawcę i pracodawca zgodzi się na urlop.

Urlop może być udzielony wyłącznie na dni, które normalnie byłyby dniami pracującymi w danym przedsiębiorstwie. Jeśli więc np. praca w sobotę i niedzielę jest normalna, bo taki jest styl pracy w danej firmie, to urlop może być udzielony właśnie w tych dniach

Jak przygotować wniosek urlopowy?

Jak już wiemy, plan urlopowy nie jest wiążący. Żeby z tego urlopu skorzystać należy przygotować wniosek urlopowy. To on jest dokumentem, na podstawie którego pracodawca wie, że chcemy uzyskać urlop. Forma takiego wniosku urlopowego może być dowolna. Często jest tak, że każdy zakład pracy ustala swój formularz wniosku urlopowego. W efekcie czasem nie trzeba nawet takiego wniosku drukować. Wystarczy, że zaznaczymy odpowiednie rubryki w systemie ewidencyjnym firmy.

Jak oddać bilet kolejowy?

Samo złożenie wniosku urlopowego wciąż nie jest jednak równoznaczne z udzieleniem urlopu. To cały czas tylko propozycja terminu, w którym pracownik chce wykorzystać wolne. Żeby jednak mógł z urlopu skorzystać, pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Jeśli pracownik wybierze się na urlop, bez wyraźnej zgody pracodawcy poważnie narusza obowiązki pracownicze. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę z takim pracownikiem. Są przypadku, gdy jest to zwolnienie dyscyplinarne.

Czy szef może odmówić urlopu?

Pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Żeby to jednak było możliwe, pracodawca musi mieć mocne uzasadnienie. Najczęściej odmowa urlopu związana jest np. z awarią w firmie. Chodzi tu więc o wyjątkowe sytuacje.

Urlop, który wcześniej został zaplanowany może być też przeniesiony. W sytuacji gdy obie strony wyrażą zgodę na przeniesienie urlopu, to nie trzeba zwracać uwagi na to, czy zaistniały szczególne okoliczności, czy nie. Jeśli pracownik chciałby wziąć urlop w momencie, który nie jest zbyt dobrym czasem dla firmy (np. ze względu na szczyt sezonu), pracodawca ma prawo samodzielnie poprosić o przełożenie urlopu. Pracodawca może więc nie tylko odmówić urlopu, ale również go przełożyć, a nawet przerwać, jeśli urlop już się zaczął, a obecność pracownika jest niezbędna w firmie.

Gdy pracownik nie zgadza się z odmową udzielenia urlopu może zgłosić taką sprawę do sądu. W takim wypadku to pracodawca będzie zmuszony udowodnić, że obecność pracownika była niezbędna.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!