Recepta zaoczna. Kiedy można ją otrzymać?

Ograniczenie ilości wypisywanych leków na jednej recepcie nie zostało odebrane przez pacjentów z entuzjazmem. Szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe. Po co płacić za wizytę, która polega tylko na wypisaniu kolejnych zaleceń dotyczących przyjmowania tych samych specyfików?

Recepta zaoczna. Kiedy można ją otrzymać?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 15 marca 2019

Na szczęście dla takich przypadków przewidziano receptę zaoczną. Prawo do jej wystawienia mają lekarze i lekarze dentyści. Pacjent nie musi rezerwować wizyty z wyprzedzeniem i tracić czasu w kolejkach. Medyk na podstawie artykułu 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, może przepisać lekarstwa i wyroby medyczne z pominięciem przeprowadzenia fizycznego badania.

Kiedy lekarz nie wypisze recepty?

Jest to wyjątek od ogólnej zasady, która zobowiązuje lekarza do wnikliwego zapoznania się z sytuacją zdrowotną i samopoczuciem pacjenta przez przepisaniem mu lekoterapii. Z rozwiązania tego można skorzystać tylko wtedy, gdy konieczność wystawienia recepty wynika z informacji widniejących w jego dokumentacji medycznej, gdyż substancja stanowi kontynuację leczenia. Dodatkowym wymaganiem jest brak wątpliwości u lekarza podpisującego receptę. Jeśli jakakolwiek kwestia budzi wątpliwości wypisującego, ten powinien się wstrzymać i wezwać pacjenta na kontrolę.

Pierwszym krokiem, jakie powinien wykonać zainteresowany pacjent jest udanie się do placówki, pod której opieką zdrowotną się znajduje z prośbą wystawienia recepty zaocznej. Jeżeli wypełniony druk miałaby odebrać osoba trzecia, do prośby należy dołączyć stosowne upoważnienie. W przeciwnym razie zainteresowany będzie musiał stawić się osobiście po odbiór recepty.

Kartoteka pacjenta

Wszystkie dostarczone przez pacjenta pisma zostaną dołączone do jego kartoteki, prowadzonej przez ten podmiot i w całości trafią do lekarza prowadzącego. To on podejmie decyzję, czy możliwe jest spełnienie prośby. Jeśli uzna, że można przepisać lek „zaocznie”, wzmiankę o specyfiku oraz sposobie dawkowania umieści w karcie.

Gdyby rozstrzygnięcie było negatywne, pacjent powinien stawić się na badanie, po którym lekarz ustali nowe zasady przyjmowania medykamentów.

Czytaj też:

Kontrola zwolnień lekarskich. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

E-zwolnienia pozwolą łatwiej wykryć symulantów

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
Edukacja

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!