Recepta zaoczna. Kiedy można ją otrzymać?
Ograniczenie ilości wypisywanych leków na jednej recepcie nie zostało odebrane przez pacjentów z entuzjazmem. Szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe. Po co płacić za wizytę, która polega tylko na wypisaniu kolejnych zaleceń dotyczących przyjmowania tych samych specyfików?

- Natalia Ryńska
- /
- 15 marca 2019
Na szczęście dla takich przypadków przewidziano receptę zaoczną. Prawo do jej wystawienia mają lekarze i lekarze dentyści. Pacjent nie musi rezerwować wizyty z wyprzedzeniem i tracić czasu w kolejkach. Medyk na podstawie artykułu 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, może przepisać lekarstwa i wyroby medyczne z pominięciem przeprowadzenia fizycznego badania.
Kiedy lekarz nie wypisze recepty?
Jest to wyjątek od ogólnej zasady, która zobowiązuje lekarza do wnikliwego zapoznania się z sytuacją zdrowotną i samopoczuciem pacjenta przez przepisaniem mu lekoterapii. Z rozwiązania tego można skorzystać tylko wtedy, gdy konieczność wystawienia recepty wynika z informacji widniejących w jego dokumentacji medycznej, gdyż substancja stanowi kontynuację leczenia. Dodatkowym wymaganiem jest brak wątpliwości u lekarza podpisującego receptę. Jeśli jakakolwiek kwestia budzi wątpliwości wypisującego, ten powinien się wstrzymać i wezwać pacjenta na kontrolę.
Pierwszym krokiem, jakie powinien wykonać zainteresowany pacjent jest udanie się do placówki, pod której opieką zdrowotną się znajduje z prośbą wystawienia recepty zaocznej. Jeżeli wypełniony druk miałaby odebrać osoba trzecia, do prośby należy dołączyć stosowne upoważnienie. W przeciwnym razie zainteresowany będzie musiał stawić się osobiście po odbiór recepty.
Kartoteka pacjenta
Wszystkie dostarczone przez pacjenta pisma zostaną dołączone do jego kartoteki, prowadzonej przez ten podmiot i w całości trafią do lekarza prowadzącego. To on podejmie decyzję, czy możliwe jest spełnienie prośby. Jeśli uzna, że można przepisać lek „zaocznie”, wzmiankę o specyfiku oraz sposobie dawkowania umieści w karcie.
Gdyby rozstrzygnięcie było negatywne, pacjent powinien stawić się na badanie, po którym lekarz ustali nowe zasady przyjmowania medykamentów.
Czytaj też:
Kontrola zwolnień lekarskich. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?
E-zwolnienia pozwolą łatwiej wykryć symulantów
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.