Pit 2019 r. Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku

Na rozliczenie zeznania podatkowego mamy czas do ostatniego dnia kwietnia. Przy okazji istnieje duża szansa na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku. Kiedy taki zwrot otrzymamy?

Pit 2019 r. Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 marca 2019
Podatnicy rozliczający się ze skarbówką przez internet szybciej otrzymają pieniądze. W przypadku złożenia e-deklaracji lub skorzystania z usługi Twój e-PIT na zwrot podatku poczekamy maksymalnie do połowy czerwca.

Kiedy zwrot podatku?

Urząd skarbowy dotychczas miał 3 miesiące na zwrot nadpłaconej kwoty podatku. Wówczas podatnicy czekaliby na przelew nawet do sierpnia. Zasada ta pozostaje aktualna w przypadku deklaracji składanych w formie papierowej, np. w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Czytaj więcej:

Dajesz na WOŚP? Możesz odliczyć darowiznę od podatku

Jak rozliczyć 1 proc. podatku w PIT?

Jak otrzymać zniżkę na abonament RTV?W tym świetle korzystniej przesłać PIT drogą elektroniczną lub skorzystać z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT. Wówczas podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, urzędy skarbowe będą się jednak starać, aby ten termin był jak najkrótszy. W przypadku podatników posiadających Kartę Dużej Rodziny, czas oczekiwania skraca się do 30 dni. Warunkiem jest jednak uwzględnienie tego przywileju w deklaracjach PIT-36 i PIT-37.

Zwrot podatku a korekta deklaracji

Im później złożymy korektę PIT, tym później otrzymamy zwrot podatku. Korekta sprawia, że czas, jaki przysługuje fiskusowi na zwrot podatku naliczany jest na nowo. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy zwrot podatku wynika właśnie z korekty.

Odpowiedź znajdziemy w ordynacji podatkowej. Co do zasady, jeśli w przypadku, gdy z rozliczenia PIT wynika nadpłata, fiskus zobowiązany jest zwrócić pieniądze. Taka nadpłata powstaje w przypadku, gdy zaliczki na podatek były wyższe niż kwota wynikająca z deklaracji, np. przy korzystaniu z ulg podatkowych.

Czytaj więcej:

Od kwietnia wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej

Produkty spożywcze pełne chemii. Sprawdź, jak reklamować żywność bez wychodzenia z domu

Opóźniony lot. Jak zareklamować spóźniający się samolot?

Jak fiskus zwraca podatnikom należności?

Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Organ podatkowy może bowiem na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem, dokonać zwrotu nadwyżki wpłaconych kwot zaliczek na podatek dochodowy.

Większość podatników zwrot podatku otrzymuje na konto bankowe. Warunkiem jest jednak załączenie do deklaracji informacji o numerze rachunku. W innym przypadku fiskus stosuje tradycyjne metody: należności przesyła przekazem pocztowym na adres wynikający z deklaracji obciążając jednocześnie podatnika opłatami takiej operacji. 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!